Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra Xterium. Ekonomiczny symulator science fiction

Ekonomiczny symulator science fiction

W 2020 roku wydawać by się mogło, że gatunek kosmicznych symulatorów odszedł do lamusa, jednak – cytując klasyka – nic bardziej mylnego. Witajcie w Xterium: War of Alliances – przeglądarkowej grze strategiczno-ekonomicznej, która udowadnia, że nawet po latach gatunek ten może bawić, a nawet zaskakiwać ciekawymi rozwiązaniami!

Xterium | Darmowa Gra

Ekonomiczny symulator science fiction W 2020 roku wydawać by się mogło, że gatunek kosmicznych symulatorów odszedł do lamusa, jednak – cytując klasyka – nic bardziej mylnego. Witajcie w Xterium: War of Alliances – przeglądarkowej grze strategiczno-ekonomicznej, która udowadnia, że nawet po latach gatunek ten może bawić, a nawet zaskakiwać ciekawymi rozwiązaniami!

Jak to w przypadku gier z szeroko pojętego gatunku MMO bywa, swoją rozgrywkę rozpoczniemy od rejestracji i zalogowania się na serwery gry. Początkiem naszej przygody będzie kilkuminutowym samouczek, który przeprowadzi nas przez pierwsze fazy rozgrywki – od wzniesienia pierwszych budynków infrastruktury bazy planetarnej, przez pierwsze ekspedycje, a nawet i bitwy. Z postępami w początkowej rozgrywce samouczek przerodzi się w system 260 questów, które pomogą nam zoptymalizować rozwój naszego imperium. Same w sobie questy nie poprowadzą nas za rączkę, a jedynie będą wskazywać na zakładki interfejsu gry, w których będziemy wykonywać kolejne postępy i zdobywać nagrody.

Mechanika gry nie różni się zasadniczo niczym od innych, popularnych spacesimów. Zaczniemy od rozwoju jednej bazy na pierwszej planecie, by następnie zdobywać kolejne, kolonizować ich księżyce, przejmować szlaki handlowe, wchodzić w sojusze międzygwiezdne itp. Oczywiście mimo tego, że podstawy można streścić (jak sami widzicie) w kilku słowach, o tyle powiązanie między poszczególnymi mechanizmami jest bardzo kompleksowe. Wystarczy wspomnieć o gospodarowaniu surowcami, które będziemy musieli eksportować między naszymi przybytkami, zapewniać obstawę floty obronnej dla transportowców, pozyskiwać perki unikalne dla różnego rodzaju planet, a nawet… dbać o politykę kolonii w jej senacie… ale o tym za chwile. Same surowce dzielą się natomiast na Metal, Kryształy, Deuterium i Energię. Niektóre z nich wykorzystamy w procesie rozbudowy, niektóre w pozyskiwaniu nowych technologii. Warto wspomnieć, że ideą dobrej optymalizacji swojego imperium jest wyspecjalizowanie planet w różnych dziedzinach.

Dodam również, że rozwój planet przyczyni się bezpośrednio do naszego poziomu doświadczenia konta, który z kolei przekłada się na możliwościach rozwoju infrastruktury. Poza tym wraz z każdym poziomem otrzymamy do wyboru nagrodę, która może zawierać nie tylko potrzebne surowce, ale również potężne okręty zasilające naszą gwiezdną armadę. W Xterium znajdziemy również rozbudowany system osiągnięć, które podobnie jak questy zapewnią nam zastrzyk nie tylko wirtualnej gotówki, ale również (bardzo często) waluty Premium, która pozwala na przyśpieszenie rozwoju bazy. Same Achievementy dzielą się na podgrupy: General, Expedition, Attack, Alliance oraz Special. Jak łatwo się domyślać – każda zakładka odpowiada jednemu z podstawowych trzonów rozgrywki.

Wspomniałem już również dwukrotnie o flocie, bo czymże byłaby gra sci-fi bez chociażby podstawowego modułu bitew kosmicznych? Gra oferuje dziesiątki unikalnych statków, które dzielą się na transportowce, flotę wojenną, a także jednostki specjalne (takie jak statki recyklingujące kosmiczne odpady). Zarządzanie flotą jest jednym z kluczowym elementów gry. Będziemy wysyłać nią surowce między planetami, odkrywać nieznane na mapie układy wszechświata aby następnie je kolonizować, a także toczyć zacięte boje czy to z jednostkami komputerowymi, czy też realnymi graczami. W rozbudowanym menu floty znajdziemy wszystkie potrzebne informacje potrzebne do sprawnego zarządzania. Pamiętajcie również, że posiadając rozbudowaną flotę będziecie mogli wypełniać losowe kontrakty (zakładka Contracts), które zapewniają naprawdę niezłe nagrody! Jeżeli oprzemy swoją ekonomię o produkcję statków, będziemy mogli nawet czerpać z nich ogromne zyski! Ale czy kogoś to dziwi w przypadku rozbudowanej gry ekonomicznej sci-fi? Podejrzewam, że nie. :)

Xterium to gra oferująca zabawę w systemie free-to-play, co wiąże się też z obecnością sklepu Premium oraz dwoma dodatkowymi walutami: Antymaterią oraz Ciemną materią (Darkmatter). O ile Antymateria to waluta w 100% dedykowana graczom płacącym, o tyle druga z nich może być traktowana jako semi-Premium. Tak jak napisałem powyżej, zdobędziemy ją chociażby przez wykonywanie Achievementów. Co więcej system walutowy skonstruowany jest w taki sposób, że każda waluta i każdy surowiec mogą być wymieniane między sobą oraz odsprzedawane. Co zaś się tyczy samego sklepiku gry dostaniemy tutaj wyłącznie dostęp do pakietów surowców oraz boostów, które – rzecz jasna – nieco przyśpieszają rozgrywkę, jednak nie są obowiązkowe, aby cieszyć się nią w pełni.

Xterium to gra, która mimo siedmioletniego stażu na rynku w ogóle się nie zestarzała. Ba! Dzięki nieustannemu rozwojowi i optymalizacji jest ona jedną z lepszych, przeglądarkowych strategii kosmicznych. Nieskomplikowana a jednocześnie złożona mechanika, wielozadaniowość zarządzania swoimi planetami, a także oddane community to zdecydowanie zalety, które powinny przykuć Waszą uwagę na długie godziny. Serdecznie polecamy wszystkim fanom takich klasyków, jak OGame. Gwarantujemy, że nie będziecie zawiedzeni!

Oto kilka rad, które przydadzą ci się na początku:

  • Przejście samouczka oraz wykonywanie zadań stanowi optymalny sposób rozwoju bazy w pierwszych godzinach gry,
  • Wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów doświadczenia będziemy nagradzani nagrodami do naszego wyboru,
  • Warto odebrać darmowe pakiety waluty Premium, które zdobędziecie głosując na grę w kilku toplistach (zostaniecie tam automatycznie przeniesieni ze sklepu)
  • Pamiętajcie o tym, że gra wspiera multitasking – możecie wznosić kilka budynków, rozwijać perki oraz gospodarować flotą w jednym czasie,
  • Czerwone wykrzykniki w poszczególnych zakładkach interfejsu wskazują na ważne aktywności, które czekają na nas w danym obszarze,
  • Polecamy również nie wydawać zdobytej wcześnie Anty- oraz Ciemnej materii we wczesnych fazach gry, ponieważ będzie ona dużo bardziej pomocna później.