Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra Total War: Arena. Total War w wersji F2P!

Total War w wersji F2P!

Total War: Arena to nowa, darmowa strategiczna gra MOBA od studia Wargaming, które jest doskonale graczom z tytułów takich jak: World of Tanks, World of Warships oraz World of Warplanes. Białoruskie studio tym razem przenosi nas w realia starożytnego świata, który znam z podręczników do lekcji historii. Legendarni herosi, legendarne pola bitew i legendarne oddziały. Czy jesteś gotów, by stanąć na czele swojej armii?

Total War: Arena | Darmowa Gra

Total War w wersji F2P! Total War: Arena to nowa, darmowa strategiczna gra MOBA od studia Wargaming, które jest doskonale graczom z tytułów takich jak: World of Tanks, World of Warships oraz World of Warplanes. Białoruskie studio tym razem przenosi nas w realia starożytnego świata, który znam z podręczników do lekcji historii. Legendarni herosi, legendarne pola bitew i legendarne oddziały. Czy jesteś gotów, by stanąć na czele swojej armii?

Twórcy od samego początku podkreślali, że ich nowe dzieło będzie nastawione na rozgrywkę grupową i tak też się stało. Mamy tutaj do czynienia ze strategią czasu rzeczywistego, która rzuci nas w samo serce bitew 10 vs 10 graczy. Każda z nich jest niepowtarzalna ze względu na mnogość map, jednostek i umiejętności bohaterów, które diametralnie zmieniają playstyle, ale o tym za chwilę.

Po pierwszym zalogowaniu gra powita nas nie lobby, a samouczkiem, który ułatwi nam zapoznanie się z podstawowymi mechanikami rozgrywki. Weterani serii Total War oraz gier strategicznych zapewne nie będą go potrzebowali, ale dla nowych rekrutów będzie to doskonały trening przed rozpoczęciem walk z realnymi przeciwnikami. Samouczek jest bardzo krótki i dobrze skonstruowany, więc przejście go nie powinno być problemem dla żadnego świeżaka.

Gdy będziemy mieć już samouczek za sobą, naszym oczom ukaże się pełnoprawne, graficzne menu, które zmieniać się będzie przy każdym wyborze innego bohatera. Jak to w grach posiadających lobby bywa, mamy tutaj kilka zakładek. Po prawej są to waluty, sklep i dostęp do statystyk naszego profilu, a po lewej: - Siły, gdzie sprawdzimy oraz customizujemy naszych wodzów i oddziały, - Drzewka Techniki, gdzie rozwijamy naszą armię oraz skille herosów, - Społeczność, gdzie mamy dostęp do naszych znajomych, drużyny i prywatnego lobby, - Oglądaj, gdzie możemy – nomen omen – oglądać rozgrywki na żywo oraz powtórki, Na samym środku górnego panelu znajduje się oczywiście przycisk PLAY, który przeniesie nas nigdzie indziej, jak na pola wirtualnych bitew.

A skoro o bitwie mowa, to warto wspomnieć, że nowy tytuł Wargaming.net ma kilka ciekawych mechanik, które doskonale sprawdzają się w rozgrywce sieciowej. Jest to między innymi system morali. Gdy te spadną do zera, wrogie wojsko rozpierzchnie się na wszystkie strony, a pokonanie takich jednostek jest już tylko formalnością. Innym jest tzw. friendly fire, czyli możliwość zadawania obrażeń swoim sojusznikom, czego oczywiście należy unikać. Warto też dodać, że gra oferuje nam obecnie 9 zróżnicowanych, historycznych map, które wprowadzają sporą różnorodność w rozgrywce. Nie musimy się więc martwi, że będziemy w kółko oglądać jeden krajobraz ucząc się go niemalże na pamięć. Oczywiście mapy różnią się terenem i jego strukturą na tyle znacząco, że każda wymaga opracowania innej strategii!

Naszą strategię natomiast budujemy wokół frakcji, herosów i jednostek. W Total War: Arena spotkamy na razie 4 historyczne stronnictwa: Greków, Rzymian, Barbarzyńców oraz Kartagińczyków. Każda z nich ma swoich bohaterów, których wybór wpływa bezpośrednio na sposób prowadzenia bitew. Są to między innymi: Juliusz Cezar, Leonidas, Aleksander Wielki, Wercyngetoryks, czy też Hannibal. Każdy bohater ma unikalne traity, które sprawdzają się najlepiej w prowadzeniu armii złożonej z konkretnych typów jednostek. A jednostki z kolei dzielą się na piechotę, łuczników, kawalerię, artylerię oraz psy bojowe. Sposobów kreacji swojej strategii jest więc mnóstwo! Wszystko zależy od nas, czyli od dopasowania bohatera, jego umiejętności, jednostek oraz...

…ich ulepszeń. A tych gra oferuje zawrotną ilość. Wyposażenie jednostek w lepszy ekwipunek nie tylko poprawia ich statystyki, ale również pozwala odblokować ich kolejne poziomy. Możemy zatem opierać swoją strategię na jednostkach, które podobają nam się najbardziej, a sposób ich strategicznego wykorzystania zależy tylko od nas. Jednak bez obaw. Gra nie rzuca nas na głęboką wodę. System w początkowych etapach stara się nas nauczyć podstaw, które wykorzystamy jako dowódcy. Jak na tytuł darmowy poziom złożoności kreacji stylu gry jest wręcz ogromny. Warto jednak przemyśleć na co wydajemy grową walutę, ponieważ jej zdobywanie nie jest wcale łatwe!

Skoro poruszyliśmy kwestię waluty, warto wiedzieć, że tych gra zawiera aż 3 rodzaje. Pierwszym i najbardziej podstawowym z nich jest srebro, za które kupujemy ulepszenia naszych oddziałów. Drugim są punkty doświadczenia podzielone na zielone (dla konkretnych jednostek, które je zarobiły) i niebieskie (uniwersalne). Za drugie z nich odblokowujemy nowych wodzów, ich ulepszenia oraz również rozwijamy nasze traity naszych jednostek. Tak jak wspominałem, warto jest zastanowić się na co wydajemy zarobione srebro oraz punkty doświadczenia. Zakupy są permanentne i bezzwrotne!

Trzecią walutą jest – jak to w grach F2P bywa – waluta premium. W przypadku TW:A jest to złoto. Złoto pozwala na zdobycie jednostek premium, nowych wersji kolorystycznych jednostek oraz premiowego czasu gry, który zwiększa zdobywanie punktów doświadczenia o 50%. Dzięki niemu wymienimy również PD jednostek na PD uniwersalne oraz wymienimy samo złoto na srebro. Jak widać złoto w pewien sposób ułatwia rozgrywkę, ale z dobrze zaplanowanym procesem rozwoju naszego bohatera i armii srebro również pozwoli nam cieszyć się pełnoprawną rozgrywką na równym poziomie z innymi graczami.

Total War: Arena oferuje nam jeszcze jeden ciekawy ficzer, którego próżno szukać w innych grach F2P. W przerwie między kolejnymi podbojami mamy tutaj możliwość przeczytania historycznych informacji o wszystkich bohaterach oraz jednostkach. Są o tyle ciekawe, że tworzą background dla całej rozgrywki. Jeżeli zatem będziemy chcieli dowiedzieć się więcej o – chociażby – Militiadesie, Boudice lub Hipolitach - nie ma problemu! Wystarczy wejść w zakładkę z informacjami.

Total War: Arena jest produkcją, która z pewnością dostarczy setek godzin dobrej zabawy każdemu domorosłemu strategowi. Mnogość opcji rozwoju swojej armii, jej bohaterów oraz jednostek jest ogromna, dlatego nie ma tutaj mowy o nudzie. Dzięki nastawieniu na rozgrywkę w sieci, każde starcie staje się unikalnym przeżyciem. Jeżeli zatem lubisz historię, rywalizację i strategie czasu rzeczywistego, to ten tytuł jest idealny dla Ciebie!

Oto kilka rad, które przydadzą ci się na początku:

  • Samouczek pozwoli Ci zapoznać się z podstawowymi mechanikami rozgrywki, dlatego warto go przejść,
  • Na początku dokładne poznanie mechaniki jest ważniejsze, niż opracowanie konkretnej strategii,
  • Każdy bohater ma inną specyfikę i specjalizację – zapoznaj się z nią żeby znać ich plusy i minusy,
  • Nie bój się zmieniać swoich bohaterów, żeby w końcu znaleźć tego, który będzie najlepiej pasował do Twojego stylu gry,
  • Na początku rozgrywki postaraj się opanować poruszanie kamery na polu bitwy – wizja jest jednym z kluczy do sukcesu,
  • Uważaj, żeby nie zadawać obrażeń swoim sojusznikom. Pozycjonowanie swoich oddziałów jest bardzo ważne,
  • Oszczędzaj grową walutę – srebro. Jest ono kluczowe, jeżeli nie planujesz wydawać realnych pieniędzy na rozgrywkę,
  • Wydawaj swoje srebro z głową. Przemyśl czy ulepszenia, które chcesz kupić będą dopasowane do Twojego stylu gry i do strategii, która planujesz rozwijać w przyszłości.