Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra TERA Online. Spróbuj swych sił w unikalnym MMORPG akcji!

Spróbuj swych sił w unikalnym MMORPG akcji!

Gdzieś w odległym uniwersum, po orbicie krąży ogromna planeta zamieszkała przez niecodziennych dla nas ras i stworzeń. Planeta ta podzielona jest na dwa ogromne kontynenty: Arun i Shara. Oba z nich przepełnione są magią i starożytną mocą pochodzącą z dwóch fontann stworzonych przez Tytanów we własnej osobie. Ta planeta to TERA: The Exiled Realm of Arborea.

TERA Online | Darmowa Gra

Spróbuj swych sił w unikalnym MMORPG akcji! Gdzieś w odległym uniwersum, po orbicie krąży ogromna planeta zamieszkała przez niecodziennych dla nas ras i stworzeń. Planeta ta podzielona jest na dwa ogromne kontynenty: Arun i Shara. Oba z nich przepełnione są magią i starożytną mocą pochodzącą z dwóch fontann stworzonych przez Tytanów we własnej osobie. Ta planeta to TERA: The Exiled Realm of Arborea.

TERA Online to gra z gatunku MMORPG stworzona przez koreańskie studio BLUEHOLE, a wydana przez Gameforge. Nazwa produkcji pochodzi, rzecz jasna, od fantastycznej planety stworzonej przez fikcyjnych tytanów. Tytuł okraszony jest epicką historią, potężnymi klasami, rozbudowaną mechaniką i wartką akcją. Dynamika walk jest zresztą tym, co odróżnia ten tytuł od wielu pozostałych gier na rynku produkcji MMO (o czym jednak przeczytacie w poniższych akapitach).

TERA Online

Po stworzeniu konta i zalogowaniu się do gry, przywita nas ekran tworzenia swojej pierwszej postaci. To właśnie tutaj podejmiemy pierwsze wybory, które rzutować będą na kolejne etapy gry. Znajdziemy tutaj bowiem aż 7 ras i 13 klas postaci! Każda rasa posiada swoje umiejętności – nomen omen – rasowe, które wpływają na styl gry. Oczywiście nie tylko rasa, ale i każda z klas cechuje się swoimi mocnymi jak i słabymi stronami, dlatego warto zastanowić się zanim dokonamy ich kombinacji. Pamiętajcie jednak, że nie każda klasa jest dostępna dla każdego. Niektóre klasy mają restrykcje rasowe (jak chociażby Brawler – klasa ekskluzywna dla rasy Human) oraz levelowe (należy osiągnąć dany poziom inną postacią, aby ją odblokować). Po stworzeniu swojego avatara warto pamiętać również o wyborze servera, na którym chcemy toczyć swoją rozgrywkę. Jeżeli mamy zamiar grać ze znajomymi warto ustalić na jakim serverze stworzymy swoje postacie, bo są one unikalne dla każdego z nich.

TERA Online

TERA is not typical ‘point and click’ game (unlike most MMOs). We have truly action RPG mechanics- we target our enemies with the crosshair, in truly non-target system. This mechanics completely changes the gameplay dynamic, and requires good reflexes. This system in combination with amazing looking skills and combos, creates one of most satisfying combat in the genre. We have also an option to temporarily ‘get out’ from combat mode and use mouse cursor to target by clicking Esc Przechodząc teraz do kluczowego aspektu gry, czyli mechaniki trzeba na wstępie zaznaczyć, że TERA nie jest grą „point and click” (jak większość gier MMO). Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym systemem non-target, czyli takim, w którym nie zaznaczamy wrogów, a jedynie używamy celownika w centralnej części naszego pola widzenia, aby wyprowadzać kolejne ataki. Takie rozwiązanie wpływa całkowicie na dynamikę rozgrywki, która jest wręcz przepełniona akcją i wymaga od graczy nie lada zręczności. System non-target w połączeniu z widowiskowymi skillami i combosami sprawia, że walka jest najbardziej satysfakcjonującym elementem gry. Aby wyjść z systemu non-target (czy też tzw. combat) wystarczy nacisnąć klawisz „esc”, który umożliwi nam chwilowe używanie kursora.

TERA Online

Gra nie ma wbudowanego samouczka, ani niezwykle popularnego ostatnio autotrackera. Świat gry poznajemy dzięki zadaniom otrzymywanym od kolejnych NPC’ów. TERA nie rzuci nas jednak od razu na głęboką wodę. Będziemy mieli do wyboru opcję rozegrania prologu, który przedstawi nam podstawowe zasady rozgrywki i zawartych na ekranie ikon. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pominięcie prologu, grę rozpoczniemy w lokacji startowej, która przystosowana jest do nowych postaci, więc nie mamy się czego obawiać.

TERA Online

Gdy przyjrzymy się bliżej screenom powyżej i poniżej łatwo zauważyć, że interface gry jest na nich inny. Twórcy przygotowali dla gracza możliwość dostosowania wszystkich elementów widocznych na ekranie i odnalezienia ulubionych ustawień umożliwiając tym samym największą przejrzystość pola walki – bo wszakże jest to kluczowe przy zastosowaniu mechaniki non-target. Warto zatem poświęcić kilka chwil i metodą prób i błędów dostować interface do naszych własnych potrzeb.

TERA Online

Poza pokonywaniem kolejnych hord potworów i wykonywaniem kolejnym questów, TERA oferuje nam również rozmaite dungeony wypełnione potężnymi bossami. Dungeony wykonujemy w grupach, bo są one zbyt trudne dla pojedynczego gracza (chociaż tutaj zdarzają się wyjątki). Warto w tym momencie wspomnieć, że klasy dzielą się na 3 archetypy:

 • Tanka – broniącego drużyny poprzez przyjmowanie głównych obrażeń na siebie,
 • Healera (czasem zwanego Supportem) – leczącego i wspomagającego resztę towarzyszy,
 • DPS – czyli postacie ofensywne, zadające wrogom ogromne obrażenia.

Każdy z tych archetypów jest potrzebny w dobrze funkcjonującej drużynie.

Jeżeli jednak znudzi nam się tryb PVE, czyli potyczki z potworami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w trybie PVP, w którym to zmierzymy się z realnymi graczami. Pamiętajcie jednak, że takie walki wymagają zazwyczaj dużo więcej umiejętności!

TERA Online

Należy również wspomnieć o systemie achievementów. Jest to aspekt doskonale znany z innych tytułów i konsol. Gra zbiera w jednym miejscu nasze osiągnięcia i postępy w rozgrywce i przedstawia je w formie medali. Możemy tutaj odnaleźć wiele niecodziennych „zadań” (nie są one, rzecz jasna, obowiązkowe), które powinny byś doskonałą odskocznią od nieustającej walki i miłym dodatkiem dla lubiących kolekcjonować trofea użytkowników.

TERA Online

Jak to w przypadku darmowych gier bywa, znajdziemy tutaj Item Shop opart na walucie TERA Thalers, którą kupimy za realną gotówkę. Nie musicie się jednak obawiać. Gra nie jest z pewnością tytułem Pay2Win. Przedmioty dostępne w Item Shopie, to głównie skórki i ekwipunek kosmetyczny dla naszych postaci. Na polach kolejnych bitew nie ma więc mowy o nierównościach pomiędzy graczami płacącymi, a niepłacącymi – twórcy przywiązują szczególną uwagę do tego, aby gra była fair.

Żeby gracze nie wydawali realnych pieniędzy w ciemno, producenci przygotowali dla wszystkich Dressing Room (przymierzalnię), która pozwala przymierzyć cały arsenał dostępnych strojów, skórki broni, mounty i akcesoria. Rozwiązanie takie pozwala nam stworzyć unikalny, wyróżniający się w tłumie innych bohaterów, wygląd naszej postaci.

TERA Online

TERA Online to darmowa, rozbudowana gra MMORPG, która stawia na dynamikę walk, potyczki z ogromnymi potworami i eksplorację otwartego świata. Dzięki silnikowi Unreal Engine tytuł ten posiada piękną grafikę i wysokiej klasy soundtrack. Produkcja oparta jest na modelu F2P, dlatego zagrać i cieszyć się nią może każdy szukający doskonałej, sieciowej gry role-playing.

Kilka przydatnych porad dla rozpoczynających rozgrywkę:

 • Gra intuicyjnie wprowadzi nas w podstawowe mechaniki. Warto zatem przetestować je na wyspie dla początkujących (na której zresztą zaczniemy swoją przygodę),
 • Wykonuj wszystkie misje oznaczone czerwonym wykrzyknikiem. Są to questy fabularne, które będą prowadzić nas przez większość gry,
 • Jeżeli misja oznaczona czerwonym wykrzyknikiem jest na razie za trudna, spróbuj podnieść swój poziom wykonując misje z wykrzykników złotych – będą one łatwiejsze i pozwolą Ci podnieść poziom postaci,
 • Podnoś wszystkie przedmioty wypadające z potworów (za pomocą klawisza F), a niepotrzebne sprzedawaj w sklepie. W ten sposób zarobisz na wykupienie nowych, potężniejszych umiejętności, lepszy ekwipunek itp.,
 • Jeżeli potrzebujecie pomocy w rozgrywce, użyjcie narzędzie wyszukiwania gildii do znalezienia takiej, która jest przydatna nowym graczom (newbie-friendly),
 • Z racji na nontargetowy system rozgrywki, TERA w dużej mierze opiera swoją mechanikę walki na dynamicznym używaniu umiejętności i combosów. Opanowanie ich jest kluczowe, do pozostania wielkim wojownikiem...
 • ... nie sugeruj się jednak kombinacjami polecanymi przez samą grę. Nie sprawdzą się one w każdej sytuacji!,
 • Po osiągnięciu 20 levela postaci warto zainwestować w kryształy, które mogą zostać umieszczone w prawie wszystkich częściach ekwipunku. Zapewniają one wysokie bonusy do wszelakich statystyk i mogą być przekładane między różnymi przedmiotami,
 • Jeżeli wybraliście server PVP i trafiliście do krainy, w której inni, wysokopoziomowi gracze uprzykrzają Wam rozgrywkę ciągłym zabijaniem waszej postaci – zmieńcie kanał servera. Opcja ta znajduje się zaraz obok minimapy.