Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra Tentlan. Zostań przywódcą Majów w grze strategicznej!

Zostań przywódcą Majów w grze strategicznej!

Wyobraźcie sobie gęstą dżunglę, z której w pewnym momencie wyłania się potężna metropolia, pełna zapierających w dech piersiach konstrukcji. I teraz pomyślcie, że powstała ona Waszymi rękami. Tentlan pozwala zrealizować tę wizję. Wciel się w jednego z Ahaów – przywódców cywilizacji Majów, twórz swoje imperium i walcz z innymi graczami we wciągającej strategii po brzegi wypełnionej klimatem prekolumbijskiej Ameryki.

Tentlan | Darmowa Gra

Zostań przywódcą Majów w grze strategicznej! Wyobraźcie sobie gęstą dżunglę, z której w pewnym momencie wyłania się potężna metropolia, pełna zapierających w dech piersiach konstrukcji. I teraz pomyślcie, że powstała ona Waszymi rękami. Tentlan pozwala zrealizować tę wizję. Wciel się w jednego z Ahaów – przywódców cywilizacji Majów, twórz swoje imperium i walcz z innymi graczami we wciągającej strategii po brzegi wypełnionej klimatem prekolumbijskiej Ameryki.

Tentlan jest opracowaną przez studio Lionmoon UG grą ekonomiczną, w której można bawić się bezpośrednio poprzez przeglądarkę internetową. Akcja tytułu toczy się w złotych czasach cywilizacji Majów, jeszcze zanim do Ameryki Środkowej dotarli Europejczycy. W trakcie zabawy wcielamy się w rolę jednego z Ahaów (bądź też Ajawów), swoistych szlachciców i przywódców lokalnych społeczności. Gdy nasz poprzednik znika w niewyjaśnionych okolicznościach, postawione przed nami zostaje zadanie wzniesienia nowego miasta oraz ochrony jego mieszkańców. W ten sposób rozpoczyna się przygoda wypełniona po brzegi odniesieniami do kultury oraz mitologii Majów.

Przeważającą część czasu podczas rozgrywki w Tentlan spędzimy na mapie prezentującej widok naszego miasta. Jest ona podzielona na szereg pól, po kliknięciu na które możemy wznieść konkretne budowle. Pierwszą konstrukcją, jaką musimy stworzyć, jest tzw. Świątynia Światła. Stanowi ona serce metropolii. Generuje bowiem populację, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania osady. Ludność napływa stopniowo, aż osiągnie limit, który możemy zobaczyć najeżdżając na ikonkę znajdującą się najbardziej na prawo w górnym pasku interfejsu.

Populacja niezbędna jest praktycznie do każdego rodzaju zadań. Jej konkretna liczba rezerwowana jest na poczet wznoszenia kolejnych budynków, wytwarzania surowców, prowadzenia badań naukowych itp. Jeśli dotrzemy do jej limitu, nie będziemy mogli wykonywać kolejnych czynności. Na szczęście, gdy uda się doprowadzić do końca daną czynność, przypisani do niej obywatele powracają do puli.

Gdy Świątynia Światła będzie już gotowa możemy skupić się na pozyskaniu pozostałych głównych surowców. Pierwszy z nich to kamień, który wydobywamy w kamieniołomach, drugim jest obsydian pozyskiwany za pomocą kopalni, trzecim jest kukurydza hodowana na farmach, a czwartym jest kakao rosnące na plantacjach. Co ciekawe, zasoby te nie są wytwarzane automatycznie po wzniesieniu konkretnych budynków. Zamiast tego musimy zlecić hodowlę bądź wydobycie. W grze istnieją cztery cykle produkcyjne - 10 minut, 1 godzina, 4 godziny i 8 godzin. Im dłuższy wybierzemy, tym więcej zasobów otrzymamy na koniec, lecz paradoksalnie najbardziej efektywny jest ten najkrótszy. Dlatego też czysto z punktu widzenia opłacalności, jeśli planujemy dłuższe posiedzenie nad grą, najlepiej zlecać 10-minutowe cykle, a gdy dobiegną one końca, odnowić je.

Najbardziej istotnym zasobem z czterech wymienionych powyżej jest kukurydza. Jest ona zużywana między innymi przez naszych obywateli podczas wykonywania powierzonych im zadań. Wyczerpanie jej zapasów wiąże się z szeregiem kar, w tym spadkiem produkcji do 15% czy stopniowym odpływem ludności (pozostanie minimum 50 mieszkańców).

Kamień i obsydian są niezbędne do wznoszenia budynków. Z kolei kakao to rodzaj uniwersalnej waluty i jest wykorzystywane do niemal każdej czynności.

Na początku zabawy ilość surowców, jakie możemy zgromadzić, jest mocno ograniczona. Aby zwiększyć ten limit, musimy wybudować Magazyn. Istnieje także opcja wymiany nadmiaru zapasów danego materiału na inny. Służy do tego Rynek.

Co istotne, każdy wzniesiony przez nas budynek możemy ulepszyć wykorzystując odpowiednią ilość surowców. Zdecydowanie zwiększy to ich wydajność.

Bardzo ważny jest także fakt, że niektóre konstrukcje można wznosić jedynie podczas konkretnych pór roku. Możemy je zmieniać w ramach specjalnych rytuałów odbywających się w Świątyni Księżyca, zwanych Tańcami. Trwają one około pół godziny czasu rzeczywistego i mają dwugodzinny okres odnowienia. Zanim jednak się na niego zdecydujecie, to musicie pamiętać, że każda pora roku, prócz niezaprzeczalnych zalet w postaci wspomnianej możliwości budowy nowych budynków oraz różnorakich bonusów chociażby do szybkości prowadzenia badań, ma też pewne wady, takie jak na przykład dłuższa produkcja surowców.

Jeśli skończy nam się miejsce na mapie jednego miasta, to zawsze możemy zrekrutować osadników i stworzyć kolejne. Im więcej osad, tym szybciej będziemy mogli na przykład produkować surowce.

Sam rozwój ekonomii jednak nie wystarczy, by zbudować potężne imperium. Istotne jest także rozwijanie technologii. Służy do tego Obserwatorium. W Tentlan istnieje piętnaście dziedzin nauki, jakie możemy zgłębiać. Na liście znajdują się między innymi matematyka, natura, rolnictwo, astronomia, kosmologia, złotnictwo czy medycyna. Badania nad każdą z nich daje różnorakie bonusy na przykład do produkcji oraz odblokowują opcję budowy kolejnych konstrukcji.

Niestety, świat Tentlan nie jest bezpieczny. Dlatego też bardzo ważnym elementem, o który trzeba dbać podczas rozgrywki, jest rozbudowa armii. W tytule istnieje piętnaście różniących się statystykami jednostek, które możemy powołać pod broń. Na początku są dostępne jedynie te podstawowe, lecz wraz z rozwojem naszej osady oraz technologii otrzymamy dostęp do coraz potężniejszych. Musicie jednak pamiętać, że wojownicy wymagają dostaw kukurydzy. Jeśli jej nie otrzymają, z czasem zaczną tracić wytrzymałość.

Podstawowym zadaniem armii jest obrona naszego miasta przed zakusami agresywnych sąsiadów. Jeśli w trakcie walki z agresorami poniosą one porażkę, wówczas stracimy duże ilości surowców. Będziemy mogli zachować jedynie te, które są gromadzone w specjalnym budynku, znanym jako Podziemna Jaskinia.

Dodatkowo uchronić się przed atakiem można budując Strażnicę oraz Mur. Ten pierwszy budynek z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzeże przed zbliżającą się armią przeciwników, a drugi zmusi ją do większego wysiłku w celu dostania się do naszego miasta.

Swoich wojaków możemy także wysłać na misję bojową poza granice naszego miasta. Na mapie świata istnieją dwa rodzaje celów. Pierwszym są barbarzyńcy. Ich pokonanie skutkuje zdobyciem tzw. Bursztynów. Służą one do kręcenia Kołem Tzolkin, dzięki któremu możemy zdobyć szereg cennych fantów pokroju dodatkowych surowców, różnych bonusów do produkcji czy działania niektórych budynków oraz jednostek.

Drugim z rodzajów celów są inni gracze. Atakować ich możemy w celach rabunkowych – po prostu by zdobyć dodatkowe zapasy dla siebie, dzięki którym możemy dalej rozwijać swoją osadę.

Zanim jednak zdecydujemy się na atak, warto wysłać do wrogiej osady szpiegów. Są oni w stanie donieść nam o umocnieniach i wojskach będących w posiadaniu przeciwnika. Wszelkie zmienne możemy wrzucić do wygodnego symulatora, który powie nam jaki wynik będzie miała bitwa, jeśli wyślemy konkretne siły. Takie rozwiązanie pozwala na dokładniejsze planowanie wypraw.

Kontakt z innymi graczami niekoniecznie musi jednak oznaczać starcie. Możemy do nich także wysyłać wiadomości oraz surowce, a nawet obronić ich miasto przed atakiem. Ponadto istnieje opcja łączenia się w Plemienia, czyli swoiste sojusze, których członkowie mogą się wzajemnie wspierać. Aby stać się częścią jakiegoś większego porozumienia, konieczne jest wybudowanie Sali Rady Plemienia.

Choć większość czynności w Tentlan wymaga od nas wydania stosunkowo łatwo dostępnych surowców, część rzeczy, takich jak błogosławieństwa bogów gwarantujących różne bonusy, opcja zmiany lokalizacji miasta, przyspieszenie badań czy produkcji w budynkach, ochrona przed atakami wrogów czy zwiększenie siły i wytrzymałości naszych wojów, można zyskać za pomocą waluty premium – Turkusów. Jej niewielkie ilości zdobędziemy na przestrzeni zabawy, lecz duże sumy są dostępne za prawdziwe pieniądze.

Tentlan może pochwalić się dwuwymiarową, kolorową i przejrzystą grafiką. Podobać mogą się chociażby modele budynków, dających wyobrażenie, jak mogły wyglądać majańskie miasta w przeszłości. Uwagę zwracają także wszelkiego rodzaju ikonki, mocno utrzymane w klimatach Ameryki prekolumbijskiej.

Tentlan jest zatem doskonałą pozycją dla osób interesujących się zarówno historią świata, jak i prostymi strategiami ekonomicznymi. Rozbudowywanie swojej osady, produkowanie surowców, rozwijanie nauki i prowadzenie wojen jest w stanie wciągnąć na długie godziny. Natomiast barwne opisy potrafią zainteresować kulturą i mitologią Majów. Zapraszamy zatem do zabawy na półwyspie Jukatan.

Oto kilka rad, które przydadzą Ci się na początku:

  1. Pamiętaj o nauce. Zapewni Ci ona mnóstwo przydatnych bonusów.
  2. Regularnie zlecaj produkcję surowców, a zwłaszcza kukurydzy.
  3. Pamiętaj, żeby przed atakiem na osadę przeciwnika przeprowadzić zwiad. Znacznie ułatwi Ci to późniejszy atak.

<br>