Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra Splitgate: Arena Warfare. Strzelanka multiplayer, która można opisać jako Halo spotyka Portal

Strzelanka multiplayer, która można opisać jako Halo spotyka Portal

Splitgate: Arena Warfare jest niczym połączenie cyklów Halo i Portal – tak właśnie określili produkcję studia 1047 Games niektórzy dziennikarze. Chwyć za broń i stań do dynamicznych, futurystycznych starć z innymi graczami w kilku różnych trybach. Zabawę wzbogacają dodatkowo portale, dzięki którym można szybko wyeliminować przeciwników bądź uciec nawet z najgorętszej sytuacji.

Splitgate: Arena Warfare | Darmowa Gra

Strzelanka multiplayer, która można opisać jako Halo spotyka Portal Splitgate: Arena Warfare jest niczym połączenie cyklów Halo i Portal – tak właśnie określili produkcję studia 1047 Games niektórzy dziennikarze. Chwyć za broń i stań do dynamicznych, futurystycznych starć z innymi graczami w kilku różnych trybach. Zabawę wzbogacają dodatkowo portale, dzięki którym można szybko wyeliminować przeciwników bądź uciec nawet z najgorętszej sytuacji.

Splitgate: Arena Warfare jest sieciową strzelanką FPP, za opracowaniem której odpowiada złożone z „weteranów i fanów cyklu Halo” amerykańskie, niezależne studio 1047 Games. Tytuł nie ma żadnej skonkretyzowanej fabuły. Wiadomo jedynie, że jego akcja toczy się w przyszłości, w której niezwykle zaawansowana technologia jest wszędobylska. W takim oto świecie grupy wojowników toczą emocjonujące starcia, głównie na broń palną.

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że Splitgate: Arena Warfare jest produkcją niezwykle dynamiczną. Przywodzi ona na myśl takie klasyki, jak Quake III Arena czy Unreal Tournament. Podstawy zabawy są bardzo proste. Na początku rywalizacji lądujemy z maksymalnie dziesięcioma innymi śmiałkami na jednej z kilku dostępnych w tytule plansz, umieszczonych w takich lokacjach, jak klub nocny, placówka pełna zbiorników z lawą, starożytna świątynia czy futurystyczny stadion (głosowanie na mapę odbywa się zazwyczaj przed rozpoczęciem meczu). Naszym głównym podczas rozgrywki zadaniem jest strzelanie do przeciwników oraz unikanie śmierci z ich ręki. Kluczem do zwycięstwa jest ciągłe pozostawanie w ruchu – bieganie, skakanie, a także korzystanie z plecaka odrzutowego. W tym ostatnim przypadku musicie jednak uważać, gdyż paliwo do niego jest ograniczone i łatwo o dostanie się niechcący w niepożądane miejsce. Na szczęście szybko się ono regeneruje.

Splitgate: Arena Warfare

W Splitgate: Arena Warfare istnieje jedenaście rodzajów uzbrojenia. Dziesięć z nich to bronie dystansowe. Mowa tu o zwykłym karabinie powtarzalnym, karabinie szturmowym, pistolecie, działku elektromagnetycznym, snajperce, karabinie bojowym, wyrzutni rakiet, karabinie plazmowym, SMG oraz shotgunie. Dostępny jest także jeden oręż biały – pałka BFB. Każdy z wymienionych elementów rynsztunku różni się zadawanymi obrażeniami, szybkostrzelnością oraz skutecznością na różne dystanse.

Warto zaznaczyć, że po wylądowaniu na planszy, na której odbędzie się mecz, i po każdym odrodzeniu wszyscy uczestnicy walki będą posiadali takie same uzbrojenie - dwa wybrane rodzaje „pukawek”. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie może wyrobić sobie ogromnej przewagi tylko na podstawie tego, jakiego oręża używa na samym początku. Rzecz jasna na planszy zazwyczaj można znaleźć inne bronie, zatem jeśli komuś nie podoba się to, co dostał domyślnie, może sobie wymienić wyposażenie na takie, które bardziej pasują do jego stylu gry.

Splitgate: Arena Warfare

Jak na razie wszystko to brzmi dość mocno standardowo. Splitgate: Arena Warfare może pochwalić się jednak pewnym elementem, który zdecydowanie wyróżnia go na tle innych tego typu sieciowych produkcji. W tytule istnieją bowiem portale. Działają one identycznie jak w serii Portal. Każdy gracz może w dowolnym momencie stworzyć dwa „przejścia”, łączące dwa nawet najdalsze fragmenty planszy. Służy to przede wszystkim do błyskawicznego przenoszenia z jednego miejsca na drugie, dostawania się do trudno dostępnych miejscówek oraz zastawiania pułapek na przeciwników. Przez portale można bowiem bez problemu strzelać.

Co ciekawe, można także korzystać z portali pozostawionych przez przeciwników. Istnieje jednak pewien haczyk – nie widzimy, co znajduje się po drogiej stronie, zatem można łatwo wpaść w pułapkę. Aby zminimalizować ryzyko musicie uważnie obserwować przejście. Jeśli wyraźnie się ono świeci, to najprawdopodobniej w pobliżu wyjścia znajduje się wróg.

Nieprzyjacielskie portale można niszczyć za pomocą granatów EMP. Może to pokrzyżować plany przeciwnika. Niestety, broń ta nie jest w stanie nikogo dodatkowo skrzywdzić.

Splitgate: Arena Warfare

Powyższe informacje mogą dawać pewien obraz tego, jak wyglądają podstawy rozgrywki w Splitgate: Arena Warfare. Specyfikę samych meczów definuje jednak to, w ramach jakich trybów się one odbywają. W produkcji studia 1047 Games jest ich całkiem sporo. Wśród nich możemy wymienić między chociażby Drużynowy Deathmatch na ośmiu graczy, Gungame polegający na eliminacji przeciwników, za co otrzymuje się nową broń, Oddball, w którym należy jak najdłużej być w posiadaniu specjalnej piłki, czy Dominacja, gdzie konieczne jest objęcie kontroli nad określonymi fragmentami mapy.

Tuż po pierwszym uruchomieniu tytułu możemy brać udział wyłącznie w rywalizacji tzw. bezstresowej. Po jej wybraniu zostajemy dokooptowani do rozgrywki w losowym trybie. CO istotne, można także zakładać własne rozgrywki, określając przy tym maksymalną liczbę przeciwników itp.

Splitgate: Arena Warfare

Biorąc udział w meczach, wykonując specjalne dzienne oraz tygodniowe wyzwania czy zdobywając różne osiągnięcia zbiera się doświadczenie. Po zebraniu ich odpowiedniej ilości następuje awans na kolejny poziom. Jest on nagradzany różnymi fantami. Mowa tu chociażby o nowych skórkach do broni, wyglądach bohatera, grafiiti, którymi można przyozdabiać ściany podczas rozgrywki, czy plakietkach gracza. Wszystkie te elementy można edytować w zakładce Schowek znajdującej się w menu głównym gry.

Po osiągnięciu 20. poziomu doświadczenia odblokuje się opcja wzięcia udziału w rywalizacji rankingowej. Po jej wybraniu będzie można wziąć udział w trzech trybach – Drużynowy Deathmatch, King of the Hill oraz Dominacja – na specjalnych, nieco trudniejszych w porównaniu z zabawą bezstresową zasadach. Każde zwycięstwo jest nagradzane punktami. Im ich więcej, tym wyższa ranga. Jest ich łącznie siedem:

  1. Brąz
  2. Srebro
  3. Złoto
  4. Platyna
  5. Diament
  6. Mistrz
  7. Czempion

Awansowanie na kolejne poziomy w hierarchii wiąże się nie tylko z prestiżem, ale również wyzwaniem. Konsekwencją wyższej rangi jest bowiem konieczność rywalizowania z lepszymi graczami.

Splitgate: Arena Warfare

Gdy dotrzecie do 25 poziomu doświadczenia odblokowany zostanie rankingowy tryb Takedown. Zasady w nim są bardzo proste – dwie trzyosobowe drużyny rywalizują na planszy. Gdy któreś z nich uda się wyeliminować wszystkich przeciwników, wówczas otrzymuje punkt. Po zebraniu czterech tryumfuje w całym meczu.

Prócz trybów typowo kompetytywnych w tytule znajduje się także Trening. Po jego wybraniu można wziąć udział w samouczku, który w łatwy sposób wprowadza w podstawy rozgrywki (jest on obligatoryjny po pierwszym uruchomieniu gry), wyścigu szlifującego umiejętności poruszania się oraz strzelnicy, na której można poćwiczyć celowanie.

Splitgate: Arena Warfare

Splitgate: Arena Warfare można się bawić samemu. W takim wypadku gra będzie dołączała nas do losowych graczy. Lecz można też rzecz jasna stworzyć drużynę ze znajomymi. Wiąże się to z pewnymi bonusami. Po pierwsze, wspólna zabawa wiąże się z bonusami do zdobywanych punktów doświadczenia. Po drugie, jeśli nasz kolega założył konto i w Centrum nagród wpisze nasz kod, wówczas możemy liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci skórek do broni czy tzw. kul disco.

Kule disco to waluta premium w Splitgate: Arena Warfare. Można ją zdobywać w ramach różnorakich nagród, lecz najbardziej efektywnym sposobem gromadzenia jej jest wydawanie prawdziwych pieniędzy. Na co można ją przeznaczyć? Chociażby na zestawy skórek oraz tzw. Arena Pass. Działa on w sposób identyczny jak chociażby Karnet Bojowy z Fortnite'a. Po jego zakupie natychmiast otrzymujecie kilka fantów (skórkę do postaci i broni, a także mnożnik zdobywanych punktów doświadczenia) oraz dostęp do kilku poziomów. Nagrodą za ich osiągnięcie są kolejne bonusy. Warto zaznaczyć, że Arena Pass występuje w dwóch wariantach – standardowym oraz bardziej rozwiniętym. W tym drugim znajduje się dwadzieścia dodatkowych poziomów.

Splitgate: Arena Warfare

Splitgate: Arena Warfare działa na silniku Unreal Engine 4. Gwarantuje on atrakcyjną dla oka, kolorową oprawę graficzną, która może przywodzić na myśl cykl Halo, którego fanami są przecież członkowie ekipy 1047 Games. Jeśli chodzi o ścieżkę dźwiękową, to część utworów jest orkiestralna, a część rockowa. Są one w stanie całkiem nieźle zagrzać do walki.

Splitgate: Arena Warfare jest zatem produkcją, która zdecydowanie jest w stanie zapewnić całe mnóstwo zabawy. Gameplay w tytule bardzo łatwo jest opanować, model strzelania jest przyjemny i osoby, które są choć w minimalnym stopniu zaznajomione z gatunkiem FPS nie powinny mieć większego problemu, by zajmować wysokie miejsca w tabelach pod koniec meczu. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze portale gwarantujące dodatkowe opcje taktyczne i sprawiające, że gra nabiera dodatkowej głębi. Zapraszamy zatem do wspólnej, dynamicznej zabawy na arenach krwawego sportu przyszłości.

Oto kilka rad, które przydadzą Ci się na początku:

  1. Pozostawanie w ruchu to podstawa. Gdy stoisz w jednym miejscu, dużo łatwiej Cię trafić.
  2. Nie bój się korzystać z portali. Ich opanowanie podczas dynamicznej rozgrywki może przysporzyć pewnych problemów, lecz nieraz mogą uratować Ci skórę.
  3. Przetestuj jak najwięcej rodzajów uzbrojenia i oceń, które najbardziej pasują do Twojego stylu rozgrywki.