Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra Broken Ranks. Pomóż zbłąkanym duszom w evencie Dziady!

Pomóż zbłąkanym duszom w evencie Dziady!

Krainę Taern najechali okrutni wrogowie z Ultoru. Przed śmiercią i zniszczeniem, jakie niosą żołnierze tej frakcji, ucieka do państwa Haligard pewna niezwykła osoba. Poprowadź jej poczynaniami, walcz z niebezpiecznymi istotami i wykonuj zadania, by wypełnić swoje przeznaczenie i odzyskać to, co zostało ci odebrane. Zanurz się w świat Broken Ranks i przeżyj niezwykłą przygodę!

Broken Ranks | Darmowa Gra

Pomóż zbłąkanym duszom w evencie Dziady! Krainę Taern najechali okrutni wrogowie z Ultoru. Przed śmiercią i zniszczeniem, jakie niosą żołnierze tej frakcji, ucieka do państwa Haligard pewna niezwykła osoba. Poprowadź jej poczynaniami, walcz z niebezpiecznymi istotami i wykonuj zadania, by wypełnić swoje przeznaczenie i odzyskać to, co zostało ci odebrane. Zanurz się w świat Broken Ranks i przeżyj niezwykłą przygodę!

Broken Ranks jest opracowaną przez studio Whitemoon Games darmową grą typu MMORPG, przeznaczoną na PC (w 2023 roku otrzyma również wydania na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS). Stanowi ona remake gry The Pride of Taern z 2010 roku. Akcja tytułu toczy się w pełnym magii fantastycznym świecie znanym jako Taern. Jego mieszkańcom zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo – wojska Utoru podbijają bowiem kolejne terytoria, niosąc śmierć i zniszczenie. W końcu docierają one do okolic miasta Thalia, gdzie mieszka nasz bohater (bądź bohaterka). Palą oni jego rodzinną wioskę, a następnie, po krótkim oblężeniu, niszczą samą metropolię. Protagonista wraz z garstką uchodźców ucieka do niewielkiego kraju zwanego Haligard. Tam będzie musiał zmierzyć się nie tylko z kolejnymi zagrożeniami, ale również swoim przeznaczeniem. Wszystko po to, by odzyskać to, co odebrał mu najeźdźca.

Broken Ranks

Zabawę w Broken Ranks rozpoczynamy od stworzenia naszego bohatera. Możemy wybrać jego płeć, wygląd awatara (poprzez dobranie przygotowanych przez twórców elementów na bardzo ładnie prezentującym się portrecie, przypominającym ręczne rysunki), imię oraz, co być może najważniejsze, jego klasę. Jest ich siedem. Każda z nich specjalizuje się w innym typie walki i może pochwalić się dziewięcioma unikalnymi zdolnościami. Oto archetypy postaci, w które można wcielić się w ramach rozgrywki:

 1. Mag Ognia – walczący na dystans, specjalizujący się w czarach ofensywnych. Jego głównym atrybutem jest Moc.
 2. Voodoo – preferujący osłabianie przeciwników, niż zadawanie obrażeń, i trzymający się raczej w drugiej linii. Jego głównymi atrybutami są Moc i Wiedza.
 3. Druid – specjalizujący się w leczeniu i przyzywaniu sił natury. Potrafi unieruchamiać przeciwników. Jego głównymi atrybutami są Moc i Wiedza.
 4. Barbarzyńca – potężny wojownik specjalizujący się w walce w zwarciu. Potrafi on zadawać niezwykle mocne ciosy. Jego głównym atrybutem jest Siłą.
 5. Rycerz – silnie opancerzony wojownik preferujący walkę w zwarciu. Jest on w stanie skupiać na siebie ataki i motywować swoich towarzyszy do lepszej walki. Jego głównymi atrybutami są Siła, Zręczność i Wiedza.
 6. Łucznik – zabójczy typ postaci na daleki dystans. Potrafi zadawać spore obrażenia strzelając z łuku oraz osłabiać przeciwników. Jego głównymi atrybutami są Siła i Zręczność.
 7. Sheed – rodzaj wojownika, którego główną bronią są kastety i stalowe pazury. Skupia się on przede wszystkim na precyzyjnych atakach w słabe punkty wroga. Jego głównymi atrybutami są Siła i Zręczność.

Gdy nasza postać będzie już gotowa, możemy się przenieść do samej rozgrywki. Możemy ją podzielić na dwa tryby. Pierwszy określmy jako eksploracyjny. Jest on podobny do tego, co mogliśmy obserwować w takich produkcjach, jak Baldur's Gate czy Diablo. Świat obserwujemy z perspektywy izometrycznej. Możemy w miarę swobodnie poruszać się naszą postacią, wchodzić w interakcję z napotkanymi postaciami, kupować nowy ekwipunek od handlarzy, zbierać przedmioty i co najistotniejsze, wykonywać misje. Te są całkiem rozbudowane jak na grę free-to-play. Nawet te poboczne mają rozpisane wątki fabularne, które nadają im odpowiedni kontekst, dzięki czemu nie sprawiają one wrażenia zapchajdziur.

Broken Ranks

Również NPC są całkiem rozgadani, co również nie jest standardem w grach free-to-play. Są oni w stanie dostarczyć nam wielu ciekawych informacji na temat uniwersum gry.

Świat Broken Ranks jest podzielony na kilka oddzielnych instancji, rozdzielonych ekranami ładowania. Możemy się między nimi dość swobodnie poruszać. Znajdują się w nich kolejni kupcy, zadania do wykonania, a także również przeciwnicy do pokonania, chociażby na specjalnych arenach w miastach.

Walka jest drugim z trybów dostępnych w Broken Ranks, o których wspomnieliśmy wcześniej. Jest ona rozgrywana w dość specyficzny sposób. Otóż podzieloną ją na tury, w ramach których każda z postaci wykonuje swoje ataki – w kolejności uroki (obszarowe, potem pojedyncze), ataki dystansowe (obszarowe, potem pojedyncze), a później te wręcz.

Najpierw musimy jednak taką turę zaplanować. Mamy na to 10 sekund. Przez ten czas musimy wybrać typy ciosów bądź czarów (maksymalnie pięć), jakie chcemy wyprowadzić. Każde działanie kosztuje jednak punkty. W puli do rozdysponowywania na każdą sekwencję w turze mamy ich równo 12.

Wybór określonej czynności nie oznacza, że automatycznie trafi ona w cel. Mamy na to określone, procentowe szanse. Aby je zwiększyć, możemy dodać kolejne punkty z puli do konkretnego ataku bądź umiejętności (maksymalnie 5).

Broken Ranks

To jednak jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać, że pula dwunastu punktów do rozdania nie służy tylko i wyłącznie do planowania ataku, ale również obrony. W grze istnieją trzy jej typy – wręcz, dystansowa i mentalna. Im więcej „oczek” mamy do nich przydzielonych, tym skuteczniej jesteśmy w stanie uniknąć określonych ruchów wymierzonych w naszą stronę.

Rzecz jasna skuteczności ataków bądź też obrony mogą zostać podwyższane za pomocą specjalnych umiejętności. Mogą być one rzucane w trakcie walki przez poszczególne postaci.

Nie da się ukryć, że 10 sekund to dość mało czasu na obmyślenie taktyki. Dlatego też w Broken Ranks jest możliwość stworzenia szablonu tury. Robimy to poza walką, dobierając odpowiednie ataki, a następnie je zapisując. Później podczas samego starcia wystarczy wybrać sekwencję, która nas interesuje i zastosować ją w praktyce. Oczywiście w trakcie bitwy można na bieżąco modyfikować szablony, by jak najlepiej dostosować je do przeciwników.

Broken Ranks

Ani ataków ani czarów nie można wykonywać w nieskończoność. Te pierwsze kosztują wytrzymałość, a drugie manę. Jeśli się one wyczerpią, nie można wykonywać dalszych ruchów. Niewielkie ilości tych zasobów regenerują się samoistnie w trakcie walki, lecz zazwyczaj wystarczą one na pojedyncze czynności. Dlatego zawsze należy pamiętać, by przystępować do starć z pełnymi paskami wytrzymałości i many?

Jak możemy je odnawiać? Najprostszym i darmowym sposobem jest odpoczynek. Potrwanie chwilę w tym stanie w całości przywróci także nasze zdrowie. Do regeneracji służą także specjalne mikstury zdobywane na przestrzeni zabawy.

W trakcie walk w naszej drużynie może walczyć maksymalnie pięć osób. Co jednak ciekawe, bezpośrednie rozkazy możemy wydawać tylko i wyłącznie naszej postaci. Działania pozostałych są poza naszą kontrolą.

Zwycięstwa w walkach oraz wykonywanie zadań w Broken Ranks są nagradzane na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, możemy zyskać doświadczenie. Po zgromadzeniu ich odpowiedniej liczby awansujemy na kolejne poziomy. To z kolei skutkuje dostępem do lepszego ekwipunku oraz punktami rozwoju. Dzielą się one na dwa typy. Za pierwsze możemy podnieść nasze podstawowe atrybuty, jak Zręcnzość, Siła czy Żywotność.

Broken Ranks

Za drugi typ możemy podnosić poziomy naszych umiejętności, zarówno tych ogólnodostępnych, jak i stricte klasowych. Co ciekawe, punkty te dzielą się na kolejne trzy podrodzaje. Pierwszy, podstawowy, to Punkty ucznia. Drugi to Punkty Adepta (jeden składa się z 14 Punktów Ucznia), a trzeci to Punkty Mistrza (jeden składa się z 14 Punktów Adepta). Im większe zaawansowanie danej zdolności, tym punkty wyższego typu potrzebujemy do jej rozwinięcia.

Za walki oraz mnisje możemy zyskać również różne cenne fanty, na czele ze złotem. Złoto z kolei możemy wydawać u kupców, ulepszać za jego pomocą sprzęt, co podniesie skuteczność zadawanych przez nas obrażeń oraz obrony przed atakami przeciwnikami.

Jednym z ciekawszych elementów, na który możemy wykorzystać nasze złoto w Broken Ranks, są tzw. Pety, czyli specjalne zwierzątka wykorzystywane do walki. Każdy z nich może pochwalić się własnymi umiejętnościami. Rzecz jasna i lepszy pet, tym więcej pieniędzy trzeba na niego wydać.

Broken Ranks jest grą, w której bez problemu można bawić się solo. W tytule istnieją jednak pewne funkcje społecznościowe. Mamy na przykład opcję brania udziału w starciach PvP na specjalnych rejonach mapy (oznaczonych czerwonym lub białym kolorem). Walki te nie różnią się praktycznie niczym od tych toczonych ze sztuczną inteligencją. W skrócie zatem mamy podział na tury, przed którymi mamy 10 sekund na rozplanowanie ich.

Broken Ranks

Nic nie stoi także na przeszkodzie, by połączyć się z innymi graczami w Gildie. Łączy się to z szeregiem udogodnień. Mowa tu między innymi o wewnętrznym czacie, własnej siedzibie, którą można rozbudowywać, bonusach świątynnych, zwierzakach gildyjnych, wieży teleportacji i depozyt, w którym można składować przedmioty.

W Broken Ranks, prócz tradycyjnego złota, znajduje się również waluta premium. Jest nią platyna. Można ją kupować za prawdziwe pieniądze, lecz nie jest to jedyny sposób, w jaki można ją zdobyć. Istnieje także szansa, by nabyć ją podczas wymiany z innym graczem za przedmioty bądź złoto. Stanowi ona także nagrodę za awanse oraz wykonywanie niektórych zadań.

Na co można wydawać platynę? Głównie na elementy kosmetyczne. Waluta ta jest jednak również konieczna do nabywania tzw. statusu premium. Ten z kolei gwarantuje szereg udogodnień, takich jak dodatkowe miejsca na taktyki, przyspieszony odpoczynek (o 40%), +300 do udźwigu czy bonusy do zdobywanego doświadczenia ze zwykłych potworów i bossów.

Broken Ranks

Broken Ranks może pochwalić się bardzo atrakcyjną oprawą graficzną. Uwagę zwracają przede wszystkim szczegółowe tła, nadające odpowiedniego klimatu danym lokacjom. Życia okolicy dodają krzątające się modele NPC oraz przeciwników. Również muzyka potrafi odpowiednio wprowadzić w nastrój fantasy, choć nie rzuca się ona bardzo nachalnie w uszy.

Broken Ranks jest zatem idealną produkcją dla osób poszukujących jakieś darmowej produkcji, która jednak gwarantuje przyjemną, całkiem rozbudowaną warstwę fabularną oraz rozgrywkę bardziej singlową. Zainteresować się tym tytułem mogą zwłaszcza weterani The Pride of Taern. Mogą oni bowiem bez problemu przenieść swoje stare konta, wraz z postępami na nich poczynionymi, do tej gry.

Oto kilka rad, które przydadzą Ci się na początku:

 1. Uważnie obserwuj poziomy Twojej many i wytrzymałości. Jeśli zostaną opróżnione, możliwości postaci jeśli chodzi o wykonywanie ataków będą mocno ograniczone.
 2. Zwracaj uwagę na poziomy przeciwników, wyświetlające się nad ich głowami na mapie świata. Zbyt potężni wrogowie bez problemu cię pokonają.
 3. Obserwuj również kolory znaczników oponentów. Ci oznaczeni na czerwono sami cię zaatakują.
 4. W trakcie starć analizuj zachowanie wroga i na bieżąco koryguj swoje taktyki, by jak najsprawniej dać odpór jego atakom i sprawnie go pokonać.