World of Tanks | Darmowa Gra
Łap swoje darmowe podarki i dołącz do zabawy! Podejmij się wyzwania, jakiego jeszcze nie było! World of Tanks to stworzona przez Wargaming.net darmowa strzelanka MMO w perspektywie trzeciej osoby, w której wcielamy się w dowódcę czołgu z okresu II wojny światowej, aby rozegrać bitwy na arenach do złudzenia przypominających rzeczywiste lokacje. Proste zasady czynią grę przystępną dla nowych graczy, zaś różnorodność dostępnych pojazdów ucieszy każdego miłośnika pojazdów pancernych.
Przygodę z World of Tanks rozpoczynamy od krótkiego samouczka, w którym poznajemy podstawy manewrowania czołgiem oraz prowadzenia celnego ognia do celów stacjonarnych i ruchomych. Sterowanie w grze z łatwością opanuje nawet początkujący gracz: WSAD odpowiada za poruszanie się, kursorem myszy namierzamy przeciwnika, zaś lewym przyciskiem myszy strzelamy; dodatkowo klawisz SHIFT uruchamia tryb snajperski lub widok z lotu ptaka w przypadku, gdy kierujemy pojazdem artyleryjskim. Po ukończeniu samouczka zostajemy przeniesieni do naszego garażu WOT.
Już na samym wstępie otrzymujemy po jednym czołgu pierwszego poziomu każdej z dostępnych w grze nacji (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Związek Radziecki, Francja, Czechosłowacja, Chiny oraz Japonia) – wybieramy najciekawszą dla nas maszynę i ruszamy do boju. Starcia toczą się na niewielkich arenach (ok. 1 km x 1 km) stworzonych na podobieństwo rzeczywistych lokacji, zaś w boju bierze udział do trzydziestu graczy podzielonych na dwie drużyny. Cel misji? Zająć wrogą bazę lub zniszczyć wszystkie czołgi nieprzyjaciela.
Dostępne w grze maszyny podzielone zostały na kilka grup:
• czołgi lekkie to „oczy” drużyny – są one odpowiedzialne za wykrywanie skupisk pojazdów nieprzyjaciela oraz polowanie na wrogą artylerię;
• czołgi średnie to uniwersalne pojazdy bojowe o dużej sile ognia i mobilności, ale słabym opancerzeniu;
• czołgi ciężkie – najlepiej opancerzone i uzbrojone jednostki o dosyć niewielkiej mobilności;
• niszczyciele czołgów, które są czołgowym odpowiednikiem snajperów;
• oraz działa samobieżne potrafiące z końca mapy rozbijać formacje wroga i zmuszać przeciwnika do opuszczenia ufortyfikowanych pozycji.
Jako że w grze obecnie znajduje się ponad trzysta maszyn, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: zarówno fani błyskawicznych starć jak i gracze preferujący bardziej taktyczny styl, polegający na trzymaniu przeciwnika na dystans.
Znajomość silnych i słabych punktów poszczególnych czołgów ma kluczowe znaczenie w World of Tanks. Niejednokrotnie natrafimy na przeciwnika wyższego poziomu, a wtedy jedyną szansą na zadanie mu obrażeń będzie celowanie w jego najcieńszy fragment pancerza bądź też skorzystanie z amunicji premium: droższej, lecz zdolnej przebić nawet najgrubszą stal chroniącą przeciwnika. Na szczęście podczas rozgrywania setek, jeśli nie tysięcy bitew będziemy powoli pięli się w górę drzewka rozwoju technologicznego, przez co będziemy mieli wystarczająco czasu na poznanie możliwości wszystkich napotkanych czołgów.
Po zakończeniu bitwy każdy gracz zostaje nagrodzony pewną ilością punktów doświadczenia oraz kredytów, które może następnie wykorzystać w celu ulepszenia posiadanych maszyn (np. poprzez zakup lepszej wieży czy też skuteczniejszej armaty), bądź też na opracowanie nowych czołgów wyższego poziomu. Ekonomia WOT została opracowana w taki sposób, że grając czołgami szóstego poziomu lub słabszymi zawsze zarobimy walutę – nawet w przypadku porażki; prowadząc lepsze maszyny konieczne będzie poprowadzenie drużyny do zwycięstwa, aby nie wyjść na minus.
Oprócz setek możliwych do odblokowania pojazdów, w World of Tanks istnieje cała gama dostępnych jedynie za realną walutę czołgów premium, często o nietypowej budowie czy zastosowaniu (np. świetnie opancerzony czołg średni Super Pershing czy też kompaktowy niszczyciel czołgów E-25) oraz lepszych zarobkach w stosunku do maszyn tego samego poziomu. Wady? Maszyny premium często są słabsze niż normalne pojazdy tego samego poziomu,, stąd też wymagają znacznie większych umiejętności od dowódcy. Jest to niezmiernie ważna podpowiedź dla nowych graczy: nie warto kupować czołgu premium wysokiego poziomu, jeśli nie ogarnęliśmy jeszcze podstaw gry, gdyż nie przyniesie on nam wymiernych korzyści a jedynie doprowadzi nas oraz naszych sojuszników do frustracji.
W World of Tanks możemy wziąć udział w jednym z kilku dostępnych trybów rozgrywki. Najczęściej będziemy brali udział w „randomach”, czyli bitwach losowych – wystarczy wybrać dowolny czołg a zostaniemy sparowani z innymi graczami używającymi maszyn podobnego poziomu. Oprócz tego istnieją bitwy drużynowe (w formacie 7 na 7), kompanie (format 15 na 15, dobieramy tutaj sobie sojuszników), oraz różnego rodzaju bitwy treningowe i szkoleniowe. Dla zaawansowanych graczy, którzy dołączą do klanu będą dostępne również bitwy klanowe (starcia toczymy o prowincje na mapie świata) oraz twierdza: tutaj będziemy budowali naszą własną bazę a następnie napadali na innych graczy w celu zdobycia dodatkowych surowców potrzebnych do dalszego rozwoju. World of Tanks to również powoli rozwijający się e-sport. Jeśli znajdziemy zgraną drużynę możemy spróbować naszych sił w różnych rozgrywkach w celu zdobycia wirtualnego złota, czołgów, a przy dobrych wiatrach i dużych umiejętnościach nawet rzeczywistej gotówki.
Tytuł jest dostępny za darmo dla wszystkich graczy, przy czym możliwy jest zakup waluty premium (złota), którą wykorzystuje się do przyspieszenia rozwoju czołgów, trenowania załóg oraz do zakupu wcześniej wymienionych pojazdów premium. Wargaming.net tworząc grę stosował podejście free-to-win, przez co zarówno płacący, jak i niepłacący gracze mają identyczne szanse w grze: nie można tutaj kupić zwycięstwa, jedynie przyspieszyć niektóre żmudne czynności. Dodatkowo, od czasu do czasu w grze pojawia się tzw. maraton, wymagający od gracza rozegraniu kilkuset bitew i nagradzający go czołgiem premium wysokiego poziomu. W ten sposób „darmowi” gracze mogą zdobyć płatne pojazdy bez wydania złotówki. A jeżeli to Was nie przekonuje, być może zrobi to raper O.S.T.R. w swojej piosence zatytułowanej „Polska Siła”, która została stworzona we współpracy ze studiem Wargaming.net!
Kilka porad na dobry początek:
- Każdy rodzaj czołgu przeznaczony jest do innych zadań, dlatego naucz się w jakiej roli poszczególne modele sprawdzają się najlepiej,
- Trzymaj się swojej grupy, samemu nic nie zdziałasz,
- Przy przeładowaniu chowaj się za przeszkodami,
- Nie strzelaj bez potrzeby, żeby przypadkowo nie uszkodzić swoich sojuszników,
- Nie wjeżdżaj w sojusznika, ponieważ niektóre czołgi są bardzo podatne na uszkodzenia nawet w tak błahy sposób,
- Przedni pancerz twojego czołgu może odbić niektóre pociski, dlatego staraj się zawsze ustawiać do przeciwników frontem…
- …i w związku z tym staraj się ostrzeliwać boki i tył wroga,
- Pociski „goldowe” zostaw na najtrudniejsze sytuacje z pola bitwy,
- I najważniejsze: informuj sojuszników o pozycji wroga. Informacje są kluczem do sukcesu!