Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW
Darmowa Gra Rise of Cultures. Do boju!

Do boju!

Przywódcy! Po raz kolejny macie okazję objąć kontrolę nad plemieniem i poprowadzić swoich ludzi ku świetności. W Rise of Cultures możesz budować swoją osadę, zbierać surowce, rozwijać nowe technologie, spotykać na swojej drodze takie nacje, jak Egipt czy Chiny, czy w końcu prowadzić efektowne starcia z wrogimi armiami. Wszystko to w przyjemnej, kreskówkowej oprawie graficznej.

Rise of Cultures | Darmowa Gra

Do boju! Przywódcy! Po raz kolejny macie okazję objąć kontrolę nad plemieniem i poprowadzić swoich ludzi ku świetności. W Rise of Cultures możesz budować swoją osadę, zbierać surowce, rozwijać nowe technologie, spotykać na swojej drodze takie nacje, jak Egipt czy Chiny, czy w końcu prowadzić efektowne starcia z wrogimi armiami. Wszystko to w przyjemnej, kreskówkowej oprawie graficznej.

Rise of Cultures jest opracowaną przez studio InnoGames (znanej między innymi z Plemion czy Forge of Empires) strategią ekonomiczną. W ramach zabawy obejmujemy kontrolę nad plemieniem, które zaczyna swoją bytność na świecie od epoki kamienia. Stopniowo rozwija się ono, zarówno pod względem gospodarczym i wojskowym, jak i kulturalnym, by stać się najpotężniejszą nacją na świecie. Przeszkodzą im w tym jednak liczne przeciwności, jak chociażby potężna wrogie wojska.

By móc stać się absolutną światową potęga, konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego zaplecza. Dlatego też sercem rozgrywki w Rise of Cultures jest rozbudowa naszego miasta. Zabawę rozpoczynamy tylko z jednym budynkiem w Epoce Prehistorycznej. To centrum naszej społeczności. Stanowi on pierwsze źródło pracowników, niezbędnych do wykonywania najróżniejszych czynności w naszym mieście. Kolejnych możemy zdobywać budując domy. Robimy to wybierając interesującą nas konstrukcję w mieście, a następnie umieszczenie jej w odpowiadającym nam miejscu. Następnie musimy odczekać odpowiedni czas, w trakcie którego określona liczba robotników będzie wznosiła budynek.

Rise of Cultures

Domostwa stanowią także źródło złota – podstawowej waluty w grze. Wydawanie jej jest konieczne do całej masy rzeczy, w tym chociażby budowania właśnie.

Drugim podstawowym typem surowców w Rise of Cultures jest pożywienie. Jest ono produkowane na farmach oraz gospodarstwach rolnych. Aby pozyskać ten zasób, musimy kliknąć na określony budynek i przeciągnąć ikonę jedzenia na wymaganych polach. Po upłynięciu określonego czasu (im więcej dobra chcemy zdobyć, tym dłużej musimy odczekać), wystarczy tapnąć na symbol zawieszony nad farmą, by móc cieszyć się ze świeżego jedzenia, które można dowolnie wykorzystać.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że każdą wykonaną w grze czynność należy zatwierdzić. Jak już zostało opisane wyżej, robimy to kliknięciem odpowiedniej ikony, gdy czas jej przygotowywania dobiegnie końca.

Wraz z postępami w rozgrywce otrzymamy także dostęp do specjalnych budynków, produkujących dobra wyjątkowe, pokroju ubrań, kosztowności, drewna czy przypraw. Duża część z nich służy chociażby do wznoszenia bardziej zaawansowanych konstrukcji. W późniejszych etapach zabawy odblokowuje się także opcja handlu tymi produktami, a także podstawowymi. Skupować od nas mogą zarówno bohaterowie niezależni, oraz inni żywi gracze. To transakcji służą specjalne tokeny. Niezbędna jest również odpowiednia liczba tzw. pracowników handlowych.

Jeśli zechcemy dodatkowo zwiększyć efektywność działania naszych konstrukcji, możemy to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, istnieje opcja podnoszenia ich poziomu. Wymaga to nie tylko zasobów, ale również czasu oraz odpowiedniej technologii. Po drugie, istnieje także opcja wzniesienia tzw. budynków kulturowych, które zwiększają zadowolenie okolicznych mieszkańców, zwiększając bonusy produkcyjne.

Rise of Cultures

Dodatkowe premie gwarantuje również budowa tzw. cudów świata. Wśród nich możemy wymienić chociażby Stonehenge, Wiszące Ogrody, Statua Zeusa, Koloseum czy Hagia Sophia. Dostęp do nich zyskujemy jednak dopiero po osiągnięciu konkretnego poziomu rozwoju.

Jak jednak odblokowywać nowe rzeczy? Robimy to rozwijając kolejne technologie. Służą do tego punkty badań. Możemy mieć ich maksymalnie 10. Odnawiają się one po jednym co godzinę, lecz produkują je także niektóre budynki, mogą stanowić nagrodę za wykonywanie zadań, lub też jest szansa na odnalezienie ich w skrzyniach ze skarbami, które pojawiają się co jakiś czas na mapie naszego miasta (aby je otworzyć, niezbędne jest poświęcenie na chwilę kilku robotników).

Każda epoka (obecnie w Rise of Cultures jest ich osiem – Epoka Kamienia, Epoka Brązu, Era Minojska, Starożytna Grecja, Wczesny Rzym, Cesarstwo Rzymskie, Era Bizantyjska, Epoka Franków, Epoka Feudalna, Era Iberyjska i Królestwo Sycylii; kolejne mają pojawić się w przyszłości) umożliwia zbadanie szeregu technologii, odblokowujących najróżniejsze elementy. Po ukończeniu ścieżki danej epoki, przechodzimy do kolejnej. Skutkuje to możliwością nowych odkryć, a także diametralnie zmienia wygląd naszego miasta.

Jedną z ciekawszych rzeczy, jaką możemy robić w Rise of Cultures wraz z postępem technologii, jest zawieranie sojuszy z innymi cywilizacjami w grze. Mowa tu chociażby o Egipcie czy Chinach. Gdy uda nam się to zrobić, wówczas otrzymujemy dostęp do specjalnej kolonii, którą możemy rozwijać tak jak nasze podstawowe miasto. Służy ona do tego, by produkować specjalne rodzaje dóbr. W przypadku Ekiptu mowa tu chociażby o papirusie, a Chin o ryż.

Rise of Cultures

Gdy już zaplecze technologiczne i gospodarcze będziemy mieli już zapewnione, możemy zająć się wojaczką. Kolejnych żołnierzy do naszej armii możemy rekrutować za pomocą różnego typu budynków rekrutacyjnych. Piechotę szkolimy w koszarach, strzelców na strzelnicach itp. To, jak dużą możemy mieć w danej chwili armię, zależy od stopnia rozwoju tych budynków oraz tego, jak dużo ich mamy w mieście.

Rekrutacja wojsk odbywa się w sposób analogiczny do produkcji dóbr. Po kliknięciu na budynek przeciągamy ikonę reprezentującą interesujący nas typ wojsk na pola rekrutacji, a następnie odczekujemy odpowiednią ilość czasu. Po wykonaniu tej czynności nasi świeży wojacy są już gotowi do walki.

Armia służy nam przede wszystkim do oczyszczania kolejnych regionów na mapie świata. Mogą się one składać z od jednego to kilku obszarów zapełnionych przeciwnikami. Żeby jednak w ogóle móc stanąć do walki, niezbędny jest zwiad odkrywający daną okolicę. Trwa on zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Jak wyglądają same bitwy? Na początku ustawiamy naszą armię w formacji. Żołnierze walczący wręcz idą na przód, a strzelcy do tyłu. Następnie klikamy przycisk rozpoczynający starcie i zarówno nasze jednostki, jak i wrogowie, rzucają się na siebie i ścierają w sposób całkowicie automatyczny. Wygrywają ci, którym uda się wyeliminować wszystkich przeciwników.

Rise of Cultures

Na początku rozgrywki naszymi przeciwnikami będą głównie zwierzęta, takie jak dziki czy wilki. Z czasem jednak przyjdzie nam mierzyć się z prawdziwymi armiami złożonymi z ludzi. Rzecz jasna im dalej na przestrzeni rozgrywki, tym starcia będą trudniejsze (lecz przy okazji również bardziej efektowne).

W bój nasze wojska mogą poprowadzić różni dowódcy, tacy jak Leonidas czy Hanninbal. Gwarantują oni rozmaite bonusy, do obrony czy obrażeń, a także zapewniają możliwość użycia przypisanych do nich umiejętności specjalnych, ładujących się podczas starcia, takich jak chociażby opcja spuszczenia na głowy wrogów ogromnego meteorytu. Odblokowujemy ich m.in. poprzez specjalne wydarzenia w grze, polowanie na skarby czy budowanie cudów świata – specjalnych, bardzo drogich konstrukcji, które możemy wznosić również przy pomocy sojuszników, które zapewniają wszystkim kontrybutorom specjalne bonusy.

Wracając jednak do tematu potyczek, wygrywanie bitew i oczyszczanie kolejnych regionów jest nagradzane na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest możliwość powiększenia terytorium, na którym możemy wznosić budynki w naszej osadzie. Nie jest to jednak niestety darmowe. Musimy na to wydać złoto i żywność oraz poświęcić czas pracowników.

W kontekście starć należy zaznaczyć, że Rise of Cultures jest produkcją stricte nastawioną na rozgrywkę PvE. Oznacza to, że nie oświadczymy w niej walk z innymi graczami.

Rise of Cultures

Większość elementów Rise of Cultures można zdobyć po prostu na przestrzeni zabawy. Wchodzi w to również waluta premium, zwana Diamenty. Służą one do całej masy rzeczy – przyspieszania budowy, rekrutacji czy zbiorów, natychmiastowego przywracania pełnego stanu osobowego po stratach poniesionych w bitwach czy dodawaniu sobie punktów badań. Jeśli w danej chwili brakuje nam Diamentów, możemy bez problemu je kupić za prawdziwe pieniądze.

Rise of Cultures może pochwalić się bardzo atrakcyjną oprawą wizualną. Nie sili się ona na realizm, uderza w bardziej kreskówkowy klimat. Jest ona jednak kolorowa, a wszechobecne animacje pracujących i przechadzających się ulicami naszego miasta mieszkańców dodaje całości życia. Również muzyka jest przyjemna. Nie wybija się ona na pierwszy plan i stanowi dobre uzupełnienie klimatu gry.

Rise of Cultures

Rise of Cultures jest zatem doskonałą grą dla osób, który zagrywali się chociażby we wspomniane na wstępie Forge of Empires. Tytuł pod względem rozgrywki przypomina nieco rzeczony tytuł, lecz dodaje również szereg interesujących nowości, które są w stanie zagwarantować masę przyjemnej zabawy. Trzeba też pamiętać, że w chwili pisania tych słów tytuł jest cały czas rozwijany, zatem w przyszłości zapewne będzie ona w stanie zapewnić jeszcze więcej rozrywki.

Oto kilka rad, które przydadzą Ci się na początku:

  1. Jeśli tylko osiągniesz liczbę punktów badań niezbędną do ukończenia kolejnej technologii, natychmiast ją wydaj. Chomikowanie tego zasobu nie ma sensu.
  2. Przed każdą bitwą przemyśl ustawienie wojsk. Sprawdź, w jakiej formacji atakują przeciwnicy i dostosuj się do niej.
  3. Pamiętaj o regularnym zlecaniu produkcji zasobów i regularnym ich odbieraniu. Płynność dostaw to podstawa sprawnie działającej ekonomii.
  4. Czytaj opisy rozwijanych technologii i gdy jest możliwość wyboru, oceniaj, która przyda ci się w danym momencie.
  5. Gdy tylko na mapie miasta pojawi się skarb, natychmiast wyślij do jego otworzenia swoich pracowników. Możesz zyskać cenne zasoby.
Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!