Plemiona 2 | Darmowa Gra
Kontynuacja kultowej gry strategiczno - ekonomicznej! Plemiona 2 (za naszą granicą znane jako Tribal Wars 2) to nowa odsłona kultowej już przeglądarkowej strategii Plemiona. Nowa część wprowadza do gry mechanizmy ulepszone na przestrzeni lat rozwijania pierwowzoru, dodaje garść świeżych pomysłów, a wszystko okrasza bajeczną grafiką.
Podobnie jak oryginał, gra polega na rozwijaniu własnej osady (a z czasem wielu osad), poprzez rozbudowywanie ją za pomocą kilkunastu dostępnych w grze budynków (które część z bardziej zagorzałych fanów z pewnością rozpozna), werbowaniu różnorakich jednostek i używaniu ich do atakowania neutralnych obozów barbarzyńców, bądź walki i/lub wspierania innych graczy. Gra jest bardzo prosta w obsłudze, szczególnie dla ludzi, którzy mieli styczność z pierwowzorem - wszystko działa tu na takiej samej zasadzie. Jeśli ktoś nie będzie mógł sie odnaleźć, czeka na niego linia kilkudziesięciu zadań fabularnych, które stopniowo wprowadzają gracza w niuanse rozgrywki, nagradzając sowicie za każde wykonane zadanie (co jest dodatkowym powodem, dla którego warto je wykonywać). Ekonomia opiera się na prostych założeniach - w grze występują tylko trzy surowce, które służą do rozbudowy wioski, najmowania wojsk i wykonywania innych czynności. Są to glina, drewno i żelazo. Oprócz tego, niemniej ważnym surowcem jest prowiant, ograniczający liczbę ludności (a co za tym idzie, liczbę możliwego do zwerbowania w danej wiosce wojska). Odpowiednia rozbudowa budynków oferujących te surowce (wraz z magazynem, który pomieści rosnącą ich ilość) to podstawa rozgrywki, którą każdy opanuje w ciągu kilku minut kontaktu z grą.
Tak jak zostało wspomniane we wstępie, w grze występuje kilkanaście różnorakich budynków, pełniących odmienne funkcje. Co ciekawe, w grze nie ma systemu rozwoju osady, czy badań (jak np. w Stormfall: Age of War), od których poziomu zależy jakie budynki można wznieść. Jedyną przeszkodą jest konieczność posiadania odpowiednio rozwiniętego budynku, Ratusza. Jest to przydatne w późniejszej rozgrywce, gdy zdobywa się kolejne wioski i w bardzo krótkim czasie da się je rozbudować, nie tracąc czasu na niepotrzebne badania. Dodatkowo, gdy z czasem ulepszenia budynków się wydłużają, warto rozwinąć Ratusz o kilka poziomów, który skróci budowę wszystkich konstrukcji w wiosce. Jak w każdej grze strategicznej, nie mogło zabraknąć oddziałów. W tym aspekcie gra trzyma się pierwowzoru - dostępnych jest kilkanaście różnych jednostek, które różnią się od siebie (prócz kosztów rekrutacji) diametralnie, posiadając inne wartości statystyk takich jak obrona przed kawalerią, ładowność, czy szybkość pokonywania pola. Topornik świetnie sprawdza się w ataku, za to nie radzi sobie w obronie wioski, w czym dla odmiany pomoże mu Miecznik bądź Łucznik. Tego typu zależności nie brakuje, przez co nie ma tu schematu znanego z innych gier, polegającego na budowie masy najsilniejszych jednostek i zalaniu nimi wroga - w tej grze to może okazać sie nieskuteczne. Warto też wspomnieć o Rycerzu, który pełni trochę większą rolę niż w "jedynce", gdyż można wyposażyć go w rozmaity oręż, który wpływa na zdolności bojowe twojej armi (obrona i atak). Oręż można ulepszać, wydając na to Korony, bądź poprzez atakowanie wrogich osad.
Z uwagi na fakt, iż Plemiona 2 (Tribal Wars 2) to gra MMO, nie mogło zabraknąć interakcji z innymi osadami. Na początku ogranicza się ona do wysyłania wojsk na okoliczne wioski barbarzyńców, a z czasem, gdy twoja osada się rozwinie (i wyprzedzisz swoich sąsiadów), będziesz się trudnił regularnymi najazdami na ich tereny. Z drugiej strony nie masz się co oszukiwać - znajdzie się ktoś rządny splądrowania twoich włości. Warto też wspomnieć, że każdy nowy gracz chroniony jest przez kilka pierwszych dni przed atakami innych. Z biegiem gry przybędzie wiosek, które będziesz kontrolował i gra zyska na rumieńcach, gdyż będziesz musiał kontrolować wiele rzeczy na raz. Oczywiście nie mogło zabraknąć także bardziej pokojowej interakcji z innymi, która odbywa się poprzez handel wymienny, bądź przynależność do tytułowych plemion, które skupiają nie raz nawet setki graczy!
Jak każda gra free-to-play, Plemiona 2 posiadają model mikropłatności, w postaci Koron, jednak podobnie jak w oryginale, jest on rozwiązany w bardzo korzystny sposób. Bardzo dużo rzeczy, które można kupić za realną gotówkę (która wymagana jest do kupienia koron), da się bezproblemowo uzyskać i bez tego. Doskonałym przykładem są różnorakie przedmioty, na przykład zmniejszające koszt budowy budynku, czy straty atakującej armii, które można kupić za Korony, ale także wygrać w ramach wykonywania zadań. Bonusy, jak na przykład zwiększenie produkcji surowców nie wpływają w znaczący sposób na rozgrywkę, przez co doskonale można się bawić nie wydając na grę ani złotówki.
Jeśli szukasz oryginalnej, a przy tym ciekawej gry strategicznej, na którą nie musisz wydać ani grosza, a przy tym jesteś fanem pierwowzoru, powinieneś zdecydowanie dać Plemionom 2 szansę. Tytuł ten powinien przypaść do gustu wszystkim domorosłym strategom i ekonomistom!
Kilka przydatnych porad na start:
- Niezależnie od tego, czy dajesz sobie radę z połapaniem się w grze, wykonuj większość zadań fabularnych - oferują spore nagrody w postaci surowców, a także przydatne Szafiry.
- Twoja wioska będzie chroniona przez kilka pierwszych dni. Oznacza to, iż żaden gracz nie będzie w stanie cię w tym czasie zaatakować. Atakując innego gracza zdejmiesz z siebie ochronę, czego zdecydowanie nie warto robić. Możesz swobodnie atakować osady barbarzyńców.
- Staraj się cały czas atakować osady barbarzyńców, by zdobywać cenne surowce - nie polegaj wyłącznie na produkcji materiałów w wiosce. W późniejszym etapie, gdy nie będziesz już chroniony, trudnij się także atakowaniem innych graczy.
- Oszczędzaj Korony i nie wydawaj ich na byle co. Jeśli wchodzisz do gry kilka razy dziennie, na dosłownie kilka minut, warto rozbudować kolejkę budowy w ratuszu, przez co będziesz w stanie wznosić więcej budynków po kolei.
- Wojsko to najważniejszy aspekt gry, dlatego powinieneś stale je rekrutować, zwiększając swoją wartość militarną, która odpędzi od ciebie żadnych wrażeń graczy.
- Jak najszybciej przystąp do plemienia - inni gracze dwa razy się zastanowią, gdy będą mogli zostać zaatakowani w odwecie za zrabowanie twojej wioski.