Darmowe gry Gry MMO Do pobrania Salon gier Gry na WWW

Raj dla fanów średniowiecznych strategii! Plemiona świętują 15 lat na rynku!

Twoja wioska jest malutka i uboga. Rozwiń ją, wydobywaj cenne minerały, handluj z sąsiadami, zawiązuj sojusze lub ... rozpocznij podboje.

Plemiona (znana także pod międzynarodową nazwą Tribal Wars) to ciekawa propozycja dla miłośników strategii osadzonych w realiach mrocznego średniowiecza. Wykorzystująca bardzo wygodny i sprawdzony model darmowej rozgrywki z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej, gra pozwala na wspólną współpracę i rywalizację wielu tysięcy graczy jednocześnie. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż stworzona przez niemiecką firmę InnoGames produkcja jest ideowym pierwowzorem niezwykle popularnego Traviana.

Naszą egzystencję w wiekach średnich rozpoczynamy od założenia skromnej i ubogiej wioski. Głównym celem rozgrywki jest regularne poszerzanie naszych majętności. Dróg do zrealizowania tego zadania jest wiele, wszystkie jednak mają wspólny początek, który z grubsza polega na wydobywaniu dostępnych w pobliżu zasobów mineralnych i rozbudowie naszej pierwszej osady. Początkowo składa się ona jedynie z ratusza i kilku chatek spełniających najbardziej podstawowe funkcje (takich, jak magazynowanie surowców w spichlerzu, wyżywianie wieśniaków dzięki trzodzie trzymanej w zagrodach). Inwestycje najlepiej rozpocząć od wzniesienia i usprawnienia podstawowych budowli wydobywczych - tartaku, cegielni i huty żelaza. Pozwalają one na gromadzenie w szybszym tempie trzech kluczowych dla rozgrywki zasobów budowlanych i militarnych - drewna, gliny i żelaza. Zapewnienie stałych dostaw budulca to pierwszy pewny krok prowadzący do ostatecznego prosperity.

Każde kolejne ulepszenie wymaga coraz większych nakładów materialnych i czasowych, warto więc systematycznie ulepszać ratusz, co nie tylko owocuje skróceniem czasu konstrukcji, ale również otwiera nam dostęp do bardziej skomplikowanych i zaawansowanych elementów infrastruktury (np. murów obronnych, koszar, stajni czy warsztatu). Te z kolei wydatnie zwiększają nasze możliwości militarne, produkując potrzebne danym formacjom wojskowym wyposażenie i umożliwiając rekrutację żołnierzy do naszej armii. Wysoka zdolność bojowa tejże ma w ostatecznym rozrachunku kapitalne znaczenie dla zarządzanych przez nas włości, tylko w ten sposób bowiem możemy zapewnić naszym poddanym bezpieczeństwo, wspomóc zaprzyjaźnionych władców w razie zagrożenia czy najechać na miejscowości kontrolowane przez szczególnie agresywnych i problematycznych użytkowników. Nasze siły uderzeniowe możemy dowolnie skomponować wybierając spośród dwunastu unikalnych typów jednostek - od mieczników i toporników, przez łuczników i katapulty, aż po ciężką jazdę i rycerzy. Każdy rodzaj sił zbrojnych cechuje się swoimi mocnymi i słabymi stronami, precyzyjnie ocenionymi za pomocą siedmiu parametrów (np. koszt budowy, potencjał ofensywny, szybkość, obrona przed ostrzałem łuczników i szarżom kawalerii, itp.). Aspekt militarny rozgrywki został więc przygotowany z dość dużą dbałością o szczegóły i umożliwia wykonywanie wielu ciekawych manewrów taktycznych.

Zanim jednak nasza mieścina osiągnie status warownej fortecy, z pewnością wcześniej zdecydujemy się nieco rozejrzeć po okolicy i zapoznać z sąsiadami. Szybko dojdziemy do wniosku, iż wokół naszej drogocennej osady egzystuje cała masa wiosek kontrolowanych przez innych graczy, którzy prawdopodobnie cechują się nie mniejszymi od nas ambicjami. Wielu z nich decyduje się na założenie plemienia i działanie pod wspólnym sztandarem. Takie działanie może znakomicie poprawić potencjalne bezpieczeństwo zjednoczonych wiosek oraz ułatwić nawiązywanie klarownych stosunków dyplomatycznych z sąsiadami i innymi plemionami. Przydaje się także w przypadku częstego prowadzenia wymiany handlowej.

Oprawa wizualna Plemion jest bardzo klimatyczna i cechuje się wysoką czytelnością. Ciekawostką jest uwzględnienie rzeczywistego cyklu dobowego, owocującego odmienną kolorystyką w przypadku prowadzenia działań w dzień i w nocy.