Desert Operations | Darmowa Gra
Darmowa przeglądarkowa gra strategiczna MMO Zbuduj potężne państwo wojskowe i zawiązuj sojusze z innymi graczami w celu budowy najsilniejszego mocarstwa. Szpieguj wrogów, podpisuj porozumienia i pakty o nieagresji. Wykaż się największym zmysłem taktycznym w strategicznej grze przeglądarkowej Desert Operations.
Darmowa przeglądarkowa gra strategiczna MMO Zbuduj potężne państwo wojskowe i zawiązuj sojusze z innymi graczami w celu budowy najsilniejszego mocarstwa. Szpieguj wrogów, podpisuj porozumienia i pakty o nieagresji. Wykaż się największym zmysłem taktycznym w strategicznej grze przeglądarkowej Desert Operations.
Desert Operations to przeglądarkowa gra strategiczna opracowana przez niemiecką firmę playzo. Jego akcja toczy się w czasach współczesnych gdzieś na pustyni, pod której piaskami znajdują się niezwykle bogate złoża surowców naturalnych, przede wszystkim ropy. Jak to niestety bywa również i w realnym świecie, swoje ręce starają się położyć na nich różne frakcje, co z kolei w konsekwencji prowadzi do brutalnych wojen. To właśnie gracze obejmują kontrolę nad poszczególnymi swoistymi „miastami-państwami”, które muszą doprowadzić do potęgi, zarówno poprzez podboje militarne, jak i zawieranie sojuszy.
Zanim jednak rozpoczniemy planowanie jakichkolwiek podbojów, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego zaplecza. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zająć się po przeniesieniu się na mapę, jest wybudowanie banku oraz fabryk. Stanowią one stały przypływ dolarów. Jest to podstawowa waluta w grze, która jest niezbędna do stawiania kolejnych konstrukcji itp.
Gdy odpowiedni dochód będziemy mieli już zapewniony, możemy zająć się wydobyciem surowców niezbędnych do funkcjonowania naszej bazy i prowadzenia działań wojennych. Oto one:
- Ropa którą można później przetworzyć na benzynę lub diesel) – wydobywana w rafineriach
- Amunicja – produkowana w fabrykach amunicji
- Złoto – wydobywane w kopalniach
Co istotne, samo postawienie konkretnej konstrukcji nie wystarczy. Aby uzyskać wyprodukowaną liczbę interesującego nas surowca, musimy najpierw kliknąć na jego ikonkę przy określonej budowli.
Warto zaznaczyć, że po postawieniu wszystkie te budynki można ulepszać. Zwiększa to ich wydajność i zagwarantuje dodatkowe bonusy, a czasem nawet odblokowuje różne nowe opcje.
Gdy nasze magazyny zapełnią się już surowcami możemy przejść do kolejnego etapu tworzenia naszej potęgi, czyli rekrutację wojska. Nasze oddziały uderzeniowe mogą składać się z trzech typów.
- Lądowe – do niego zalicza się piechota, czołgi i inne typy pojazdów opancerzonych. Produkcja – koszary.
- Powietrzne – do niego zaliczają się samoloty, helikoptery itp. Produkcja – lotnisko.
- Wodne – do nich zaliczają się różnego typu okręty. Produkcja – port.
Ponadto możemy także tworzyć obiekty i wojska obronne, mające za zadanie chronić naszą bazę wypadową.
Rzecz jasna rekrutacja w Desert Operations nie ogranicza się wyłącznie do wybrania interesującego nas typu oddziału. Musimy także zdecydować się, jakie konkretnie rodzaje jednostek chcemy powołać pod broń. Różnią się one ceną oraz skutecznością na polu bitwy oraz wymaganych produktów do prawidłowego funkcjonowania. Na początku mamy dostęp do bardzo ograniczonej liczby wariantów oddziałów. Nowe możemy opracować na uniwersytecie.
Podobnie jak w przypadku budynków produkcyjnych, również te służące do rekrutacji rozbudowywać, gwarantując tym samym różnorakie bonusy. Na przykład po ulepszeniu koszar o strzelnicę zwiększy się siła ognia naszej piechoty. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalny poziom usprawnień zależy od tego, jak rozbudowaną mamy kwaterę główną, czyli główny budynek w naszej bazie.
Mamy już zaplecze, mamy wojsko, zatem nadszedł czas, by rozpocząć planowanie ataku. Najpierw dobrze by było, byśmy przygotowali sobie dane wywiadowcze na temat celu, który chcemy zaatakować (zazwyczaj są to inni gracze). Zdobywamy je posyłając odpowiednie jednostki rekrutowane w pentagonie, takie jak drony, satelity czy agenci. Wysyłamy je w pole i po jakimś czasie otrzymujemy dokładny raport na temat liczebności armii wroga, bądź też aktualnym stanie jego sił obronnych. Należy jednak pamiętać, że nieudana akcja wywiadowcza może się skończyć ujawnieniem wszelkich informacji na temat stanu naszej armii. Wysyłanie jednostek szpiegowskich kosztuje złoto.
Gdy już będziemy wiedzieli, z czym przyjdzie się nam mierzyć, możemy zabrać się za przygotowanie oddziału uderzeniowego. Na początku pojawi się opcja stworzenie jednej takiej grupy, ale z czasem pojawi się opcja stworzenia dwóch kolejnych, co jednak będzie wiązało się z rekrutacją nowych generałów. Oczywiście dobrze by było, by wojsko, które wysyłamy, jak najlepiej kontrowało obronę przeciwnika.
Teraz konieczne jest wyposażenie naszej armii w paliwo oraz amunicję. Jak już wspomnieliśmy wyżej, każdy typ jednostki wymaga innych wartości owych produktów bądź też ich rodzajów. Liczby te możemy w pewnym stopniu kontrolować budując różnego typu ulepszenia.
Gdy wszystko będzie już gotowe możemy możemy ruszać do walki. Dzieje się ona z grubsza bez naszego udziału, po prostu wysyłamy nasze wojsko i musimy odczekać określony czas. Jego długość zależy od tego, jakie są warunki pogodowe. Na przykład jeśli jest pochmurnie, czas marszu wynosi od 30 do 45 minut. Co istotne, możemy przewidywać, jakie będą warunki w określonym momencie, jeśli wybudujemy stację meteo w siedzibie głównej.
Gdy odliczanie dobiegnie końca, możemy zobaczyć planszę podsumowującą, czy atak się udał, czy też nasze wojska zostały odparte. W przypadku tej pierwszej wersji możemy cieszyć się ze zrabowanych surowców oraz punktów w rankingu, który określa naszą pozycję na serwerze.
Interakcje z innymi graczami w Desert Operations nie ograniczają się jednak wyłącznie do atakowania ich. Istnieje również opcja zawiązywania sojuszy. Można stworzyć swój własny lub dołączyć do już istniejącego. Alianse uczestników zabawy mogą wypowiadać wojny, podpisywać porozumienia, a także pakty o nieagresji. Przeglądając listę sojuszy możemy dokładnie sprawdzić, kto do nich należy oraz jakie dokumenty w nich obowiązują.
Ponadto z innymi graczami można także wymieniać się surowcami. Służy do tego specjalny budynek, centrum handlowe, w którym wyświetlane są różne oferty. Istnieje również rzecz jasna opcja stworzenia własnej.
Jak już wspomnieliśmy kilka akapitów wyżej, głównym typem waluty w Desert Operations są dolary. W tytule istnieje jednak również pieniądz premium – Diamenty. Służą one do całej masy rzeczy. Można je chociażby wymieniać na inne typy surowców, kupić za nie status Generała gwarantującego szereg bonusów, jak chociażby możliwość przeprowadzenia symulacji bojowej dzięki której będziemy wiedzieli, czy mamy szansę w danym ataku, czy też, co może najważniejsze, przyspieszania poszczególnych czynności. Nie da się bowiem ukryć, że Desert Operations jest grą dla cierpliwych, w której każda rzecz, którą wykonujemy, wymaga od nas odczekania określonego czasu i jeśli nie wykorzystujemy Diamentów, może być to momentami odrobinę męczące.
Jak możemy zdobyć Diamenty? Najbardziej oczywistym sposobem jest wydanie prawdziwych pieniędzy. Na szczęście jednak nie jedynym. Na przykład waluta ta od czasu do czasu stanowi również nagrodę za wykonywanie misji zlecanych nam przez grę.
Desert Operations może pochwalić się całkiem przyjemną, quasi-realistyczną dwuwymiarową grafiką. Co prawda większość zabawy spędzamy na statycznym ekranie ukazującym obraz naszego miasta, to poszczególne modele, przygotowane z dbałością o szczegóły, mogą się podobać. Muzyka z kolei jest bojowa i zdecydowanie pasuje do militarnego klimatu całości.
Podsumowując, Desert Operations to dość prosta produkcja skupiająca się na rywalizacji militarnej między graczami. Nie jest to raczej tytuł, od którego nie można się oderwać przez wiele godzin, ale jako produkcja, która jest uruchomiona w tle i ma za zadanie być swoistym „przeywnikiem” na kilka minut, to sprawdza się całkiem nieźle, a pięcie się po poszczególnych stopniach w hierarchii na serwerze może dawać poczucie satysfakcji.
Oto kilka rad, które przydadzą Ci się na początku:
- Wykonuj misje zlecane przez grę. Pomogą Ci one szybko skonstruować sprawnie działającą bazę.
- Pamiętaj, by przed wyruszeniem na atak przeprowadzić akcję szpiegowską, by wiedzieć, w co się pakuje.
- Inwestuj pieniądze w banku, by z czasem zyskiwać na odsetkach.