Crossout | Darmowa Gra
Twórz. Kieruj. Niszcz. Powtórz. W tej wyładowanej tęgą ilością akcji grze przyjdzie nam od podstaw stworzyć swój własny pojazd, którym ruszymy do boju, walcząc z pojazdami innych graczy, na wszelkiego rodzaju arenach. Celem jest zniszczenie wszystkich naszych wrogów. Crossout to niezwykle rozbudowany symulator pola bitwy, w którym nie liczy się tylko zręczność, ale również odpowiednie skonstruowanie naszej machiny. Do boju!
Crossout to kolejne dziecko słynnego, rosyjskiego studia Gaijin Entertainment – znane z takich tytułów MMO jak War Thunder, okrzykniętego jedym z najlepszych symulatorów bitwy wszech czasów, czy Star Conflict, symulatora walk statków kosmicznych. Tym razem wylądujemy w niedalekiej przyszłości, w świecie zbierającym się na nogi po apokalipsie. Fani tytułów takich jak Mad Max czy Twisted Metal odnajdą się tutaj jak w domu – bowiem przyjdzie nam od podstaw skonstruować naszą machinę bojową, w której ruszymy do walki z graczami z całego świata, w szerokiej ilości dostępnych trybów gry.
Na samym początku, po uruchomieniu gry, lądujemy w sporym garażu i na start otrzymujemy niskopoziomowy, nieco zardzewiały pojazd. Z tego miejsca możemy zdecydować czy chcemy od razu ruszyć do rozgrywki, zmodyfikować nasz obecny samochód, bądź przejrzeć asortyment sklepu w poszukiwaniu nowych, lepszych części do rozbudowania pojazdu. Możemy również rzucić okiem na frakcje, do których możemy przynależeć, by otrzymywać specjalne benefity, a także obejrzeć galerię schematów pojazdów przygotowanych przez innych graczy. Ważne informacje dostępne w garażu to również ilość benzyny w danym pojeździe (bez której nie ruszymy do boju), ilość dostępnego złota (które wydamy na nowe części), dostępne obecnie wyzwania (zawierające cenne nagrody), oraz wiele, wiele innych, takich jak posiadane obecnie złoto, oraz dostępne paliwo (wykorzystywane jedynie w niektórych trybach).
Jeśli zdecydujemy się ruszyć do walki, możemy wziąć udział w jednym z kilku trybów. Pierwszym są misje (Missions), czyli standardowe pojedynki PvP w którym bierze udział 8 graczy, 4 po każdej ze stron. W tym trybie, w zależności od wylosowanej mapy, musimy wykonać jakieś konkretne zadanie, jak na przykład przejąć i bronić konkretny punkt na mapie, bądź przejąć bazę przeciwnika, jednocześnie broniąc swojej, lub też ostatecznie – po prostu wyeliminować wszystkich przeciwników. Innym trybem sa naloty (Raids), w których naszymi przeciwnikami będą pojazdy sterowane przez komputer, a zadania będą polegały np. na walce z hordami przeciwników, patrolowaniu i obronie strefy, czy zbieraniu odpowienich przedmiotów na mapie. Są również bójki (Brawls), w których gracze walczą ze sobą na specjalnych zasadach, niedostępnych w innych trybach. Warto próbować wszystkich trybów, gdyż za ich ukończenie otrzymujemy równe rodzaje nowych części do wykorzystania. Na początku możemy grać jedynie przeciwko komputerowi, ale już po zdobyciu 10 poziomu, możemy się cieszyć możliwością pojedynkowania przeciw żywym graczom.
A skoro o częściach mowa, jednym z najistotniejszych elementów grania w Crossout jest rozbudowany kreator pojazdu, w którym z wykorzystaniem tysięcy części, możemy zbudować od małego i zwrotnego jeepa, poprzez wielkiego vana z karabinami na dachu, kończąc na potężnych ciężarówkach z mnóstwem dział. Ostatecznie ogranicza nas tutaj wyłącznie nasza wyobraźnia – możemy stworzyć każdy pojazd lądowy, jaki tylko wpadnie nam do głowy. Do wykorzystania mamy niezliczoną ilość pancerzy, rodzajów nadwozia, broni palnej, rakietowej czy też białej w postaci ostrzy, pił, wierteł, itp. Są również różne rodzaje kół, a nawet pajęcze odnóża zamiast nich. Do dyspozycji będziemy mieli również mnóstwo dodatkowego wyposażenia, które pomoże nam na polu bitwy, takie jak – systemy namierzania, celowniki optyczne, a nawet mechanizm pomagający nam wrócić na koła, kiedy nasz pojazd się wywróci. Nie zapominajmy również o setkach ozdób, które możemy umieścić na naszym pojeździe. Co prawda na początku rozgrywki nie będziemy mogli skorzystać ze wszystkich części, a także nasz pojazd nie będzie mógł być zbyt duży. Jednakże z czasem oraz wraz z rozwojem naszego konta – będziemy mieli dostęp do co raz szerszego wachlarza dostępnych części oraz możliwość położenia większej ich ilości na raz.
Warto wiedzieć, że dobór odpowiednich części w naszej machinie jest niezwykle istotny, bowiem każda z części ma swoje statystyki, wady oraz zalety. Niezależnie od wszystkiego, zawsze musimy zwracać uwagę na to czy nasz pojazd ma odpowiednią przyczepność oraz ile waży. Mówiąc krótko – źle skonstruowany pojazd może bardzo łatwo się wywrócić i jednocześnie stać się łatwym celem dla przeciwników. Warto przy tym pamiętać, że im cięższy jest nasz pojazd, tym wolniej będzie się poruszał, oraz ciężej będzie nim wyhamować w odpowiednim momencie. Musimy więc myśleć o odpowiednim doborze kół (każde z nich ma inną zwrotność), równomiernym rozłożeniu ciężaru pojazdu (by nie przewrócił się przy skręcaniu), przy jednoczesnym jak najsolidniejszym opancerzeniu go oraz rozmieszczeniu odpowiedniego rodzaju uzbrojenia.
Każda z umieszczonych na pojeździe części może zostać zniszczona podczas pojedynków i doprowadzić do utraty mobilności bądź możliwości atakowania. Sam pancerz jest więc niezwykle istotny, gdyż osłania on nie tylko nasz silnik wraz z kabiną, ale również wszelkie uzbrojenie, czy nawet koła. Po skonstruowaniu całej machiny bojowej – możemy przeprowadzić jej test na poligonie i sprawdzić, czy odpowiada naszym oczekiwaniom. Na koniec, warto również udekorować nasz pojazd wszelkiego rodzaju lampami, czaszkami, rurami wydechowymi – czymkolwiek, co wpadnie nam w oko. Ma to nie tylko walor estetyczny, ale również wpływa na ilość punktów doświadczenia, jakie otrzymamy pod koniec pojedynku z użyciem danej machiny.
Najprostszym sposobem na zdobycie nowego ekwipunku i elementów pojazdu, jest odwiedzenie Marketu. Co ciekawe, nie jest to zwykły sklep, a całkowicie prowadzona przez graczy strefa targowa. Mówiąc krótko, wszystkie zakupy jak również i sprzedaże odbywają się bezpośrednio między graczami, tak jak ma to miejsce w wielu znanych grach MMO (często nazywa się to auction house). Możemy kupować nie tylko gotowe już uzbrojenie, ale również elementy i podzespoły, dzięki którym sami będziemy mogli wytworzyć dany ekwipunek.
Poza kupowaniem części dzięki zdobywanemu złotu, możemy również wytwarzać większość elementów poprzez specjalny panel. Wykonując odpowiednie zadania i biorąc udział w odpowiednich misjach, jak również poprzez wcześniej wspomniany market – zdobędziemy niezbędne materiały, które wkrótce możemy wykorzystać do stworzenia wymarzonych elementów pojazdu. Same przedmioty dzielićsię będę również na różne rodzaje jakości, gdzie najbardziej podstawowym będzie Base, a najwyższym możliwym – Relic. Zatem, by móc wytworzyć elementy jak najwyższej jakości, będziemy musieli oddawać się co raz to bardziej skomplikowanym wyzwaniom. Trzeba również wiedzieć, że wytwarzanie nowych elementów wymaga od nas również wyczekania odpowiedniej ilości czasu, najczęściej do kilku godzin czasu rzeczywistego, zanim będziemy mogli skorzystać z nowej części. Warto więc z góry planować nasze wytwory, by nie tracić nie potrzebnie czasu oraz surowców.
Jeśli jednak nie czujemy się zbyt obeznanymi konstruktorami - dużym udogodnieniem jest możliwość skorzystania ze schematów pojazdów opracowanych przez innych graczy. Takie gotowe pojazdy możemy nie tylko rozebrać na części pierwsze, by móc nauczyć się czegoś nowego o konstruowaniu, ale także możemy je dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Ostatecznie, jeśli posiadamy wszystkie części zawarte w projekcie – możemy z niego skorzystać w dowolnym momencie. Należy przy tym zaznaczyć, że wiele z tych społecznościowych konstrukcji nie odnajdzie zastosowania bojowego, ale zawsze możemy dla zabawy przetestować wszystko, co tylko wpadnie nam w oko, co nie raz może doprowadzić do komicznych sytuacji na polu bitwy.
W kwestii omawianych na początku frakcji (Factions), jest to kluczowy element rozwoju w Crossout. Na początku gry wszyscy lądują w neutralnej frakcji Engineers, lecz wraz z ubiegiem czasu i rozwojem konta, przyjdzie nam dołączyć do pozostałych. A zatem już po zdobyciu 10 poziomu, będziemy mogli dołączyć do jednej z trzech dostępnych, a po 25 poziomie odblokuje się również czwarta frakcja. Członkostwo w danej frakcji ma kluczowy wpływ na dostępność części pojazdu, bowiem w zależności od naszego wyboru – zmieni się również dostęp do możliwych do wytworzenia elementów, związanych głównie z reprezentowanym przez frakcję stylem grania. Do wyboru mamy: Lunatics (prędkość oraz wysoki alpha damage), Nomads (zbalansowany arsenał i dobra mobilność), Scavengers (silny pancerz oraz potężne działa) oraz Steppenwolfs (najpotężniejsze broni z wysokimi statystykami). Po dołączeniu do jednej z nich, będziemy mogli zdobywać reputację, pozyskując ją w zwycięzkich potyczkach. Im wyższa reputacja, tym szerszy staje się nasz dostęp do asortymentu danej frakcji.
Jako, że jest to gra F2P, nie obędzie się w niej bez systemu mikropłatności. Jeśli zależy nam na szybszym odblokowywaniu poszczególnych elementów – możemy dokupić brakujące złoto za pomocą prawdziwych pieniędzy. Możemy również zakupić gotowe paczki pojazdów, wraz z częściami i elementami dekoracyjnymi, które później możemy wykorzystywać we własnych projektach. Nierzadko te gotowe paczki zawierają w sobie naprawdę solidnie skonstruowany, potężny pojazd, gotowy do rozgrywki. Nie oznacza to jednak, że własnymi siłami nie uda nam się zbudować podobnego pojazdu. Mówiąc krótko – mikropłatności zdecydowanie mogą pomóc nam w rozbudowaniu pojazdu, w szczególności na początku. Nie są jednak niezbędne do codziennej zabawy w grze.
Jak przystało na studio-matkę gier takich jak War Thunder oraz Star Conflict, Crossout jest niezwykle rozbudowanym i wciągającym tytułem, który z pewnością zapewni setki godzin przyjemności, adrenaliny i wyzwań wszystkim fanom pojedynków na polu bitwy. Swój przyczółek odnajdą tutaj także domorośli konstruktorzy maszyn, bowiem bardziej rozbudowanego kreatora budowy własnego pojazdu, w darmowej grze do ściągnięcia, nie znajdziecie nigdzie indziej.
Oto kilka wskazówek, które mogą przydać Ci się na początku:
- Podczas pojedynków we wczesnych etapach grania – staraj się zawsze poruszać w grupie. Zdecydowanie podniesie to szanse na zwycięstwo w słabym, początkowym pojeździe,
- Loguj się codziennie, nawet jeśli nie planujesz grać – w zamian otrzymasz różne przydatne przedmioty,
- Zwracaj szczególną uwagę na zadania i wyzwania – pozwoli Ci to na szybki rozwój i zdobycie pożądanego ekwipunku,
- Bierz udział również w zadaniach sezonowych (zakładka Seasons), by otrzymywać jeszcze cenniejsze nagrody. Są one podzielone na trzy poziomy trudności, więc możesz dobrać dokładnie ten, który odpowiada Twoim aktualnym możliwościom,
- Pamiętaj, że masz ograniczoną ilość paliwa do wykonywania niektórych zadań. Paliwo odnawia się codziennie, a także można je uzupełnić kupując kanistry z paliwem,
- Z góry planuj jakie elementy wyposażenia chcesz posiadać, a następnie gromadź odpowiednie części do ich własnoręcznego skonstruowania. Będzie to wymagało od Ciebie dobierania odpowiednich trybów rozgrywki, bądź zakupienia tych elementów w markecie,
- Pamiętaj również, że tworzenie części samodzielnie zajmuje czas w świecie rzeczywistym. Dlatego warto zaplanować swoje działania z dużym wyprzedzeniem,
- Jeśli nie masz pomysłu na swój pojazd – możesz zawsze przeszukać bazę danych w zakładce „Blueprint exhibition”, a następnie skorzystać i dowolnie zmodyfikować każdą z machin zbudowanych przez innych graczy,
- Sprawdź, która frakcja najbardziej odpowiada Twojemu stylowi grania, a następnie dołącz do jednej z nich, by czerpać odpowiednie profity. W przyszłości będziesz mógł również z dużo większą łatwością zmieniać przynależność do frakcji.
Wymagania Minimalne:
- System Operacyjny: Windows 7/8/8.1/10
- Procesor: Intel Core 2 Duo E8500 or AMD Phenom II X3 720
- Pamięć: 4 GB RAM
- Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GT 440, AMD Radeon HD 5670, Intel HD Graphics 4000
- Miejsce na dysku: 5 GB
Wymagania Zalecane:
- System Operacyjny: 64-bit Windows 7/8/8.1/10
- Procesor: Intel Core i5-3330, AMD FX-6300 lub lepsza
- Pamięć: 6 GB RAM
- Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti or AMD Radeon R7 260X
- Miejsce na dysku: 5 GB