Call of War | Darmowa Gra
Wygraj II Wojnę Światową! W tej bardzo rozbudowanej taktycznej grze strategicznej, gracze muszą zarządzać swoim państwem, prowadząc je do zwycięstwa podczas II Wojny Światowej, zarówno na kontynencie Europejskim jak i części USA oraz północnej części Afryki. Gracz poprowadzi swój naród zdobywając nowe terytoria, gromadząc potężną armię, a także stosując potęgę handlu, szpiegostwa i dyplomacji rywalizując z innymi graczami. A to wszystko w języku polskim!
Głównym założeniem tej gry strategicznej jest zaangażowanie graczy w gromadzenie zasobów, budowę i modernizację budynków, tworzenie szeregu jednostek by poszerzyć swoje terytorium na obszary całej Europy a także Pólnocnej Ameryki, które zostały podzielone na prowincje, które odpowiadają konkretnym państwom świata rzeczywistego. Po dołączeniu do gry, gracz otrzymuje losowo dobrany kraj, na terenie którego rozpocznie swój stabilny rozwój, przygotowując się do obrony własnych prowincji oraz ataku prowincji innych graczy. Tytuł, choć mocno rozbudowany, nie przytłacza nadmiarem opcji, a to głównie dzięki prostym formom graficznym oraz pełnej wersji Polskiej. Pierwszych kilka minut gry warto poświęcić krótkiemu samouczkowi, który pokrótce wprowadzi nas w najbardziej podstawowe elementy rozgrywki. Jednak jeśli w dalszych etapach gry poczujemy się nieco zagubieni, zawsze możemy skorzystać z okna pomocy, które opisuje wszelkie możliwe do wykonania akcje. Poza tym możemy również liczyć na sztab doradców, którzy będą nam sugerowali wykonywanie konkretnych działań na danych etapach rozgrywki.
Podczas zakładania nowego konta i dołączenia do serwera, gracze są losowo przydzielani do poszczególnych krajów. Każdy z krajów zawiera w sobie określoną liczbę prowincji, a na każdej z nich znajdą się wszelkie kluczowe cechy jak np. zasoby, Punkty Zwycięstwa, cechy terenu, itp. Gra rozpoczyna się Dnia 1, a jej celem jest zgromadzenie jak największej ilości Punktów Zwycięstwa, by wygrać rundę. W teorii wylądowanie na początku rozgrywki w mniejszym kraju może oznaczać niemałe trudności w starciach z innymi graczami. W praktyce, gra poza atakowaniem umożliwia nawiązywanie wszelkich sojuszy, co z pewnością okaże się skuteczną taktyką w starciu z większym wrogiem. Ostatecznie, by zwyciężyć, należy zgromadzić jak największą liczbę Punktów Zwycięstwa, co kończy rundę i grę, po czym możemy zostać przydzieleni do nowej rozgrywki.
Każdy z narodów zbudowany jest na surowcach niezbędnych do rozwoju, takich jak pożywnienie, towary, zasoby ludzkie, metal, ropa, rzadkie materiały, pieniądze oraz wyposażenie premium w postaci złota (o którym można przeczytać w dalszej części). Są to elementy niezbędne do budowy nowych budynków, późniejszej ich modernizacji, produkcji jednostek, a także badania nowych możliwości rozwoju. Zasoby posiadane przez dany kraj pochodzą głównie z kontrolowanych prowincji. Każda z nich generuje do puli zasoby ludzkie i pieniądze, ale pozostałe surowce zdobywamy jedynie poprzez kontrolowanie konkretnych, kluczowych prownicji, co czyni pewne terytoria bardzo cennymi i porządanymi przez wszystkich graczy.
Poza zarządzaniem zasobami, gracze muszą również świadomie zarządzać własnym czasem, który zostanie poświęcony na badanie nowych technologii, rozbudowywanie miast i budynków czy też powoływanie nowych jednostek militarnych. Każda z tych akcji zajmuje określony czas na ich wykonanie. Jednostki przemieszczające się po mapie również potrzebują czasu na przedostanie się z punktu do punktu, co nierzadko potrafi zająć nawet kilka dni czasu rzeczywistego. Wymaga to sporego planowania naprzód, gdyż np. w przypadku podjęcia decyzji o zawróceniu jednostek, trzeba wziąć również pod uwagę ich powrotu. Z racji faktu, że domyślnie nie można utworzyć kolejki do wykonywanych działań (każde kolejne może zostać wykonane dopiero po zakończeniu poprzedniego), zarządzanie państwem będzie oznaczało ręce pełne roboty. Możemy oczywiście wykupić pakiet premium w postaci przywilejów Członka Naczelnego Dowództwa, co doda nam kilka specjalnych opcji ułatwiających zarządzanie państwem, takich jak choćby samo kolejkowanie działań i wiele innych. Wszystkie działania mogą zostać również przyspieszone przy użyciu złota - waluty premium.
Wraz z biegiem gry, każdy z graczy, z pewnością, będzie chciał przeprowadzać kolejne badania w celu rozwijania dostępnych technologii. Istnieje więle różnych jednostek, które możemy powołać, a podzielone są one na kilka kategorii: piechota, pancerne, powietrzne, morskie oraz specjalne. Te ostatnie to w szczególności jednostki specjalistyczne oraz broń masowego rażenia. Każda z kategorii posiada swoje własne drzewko rozwoju, co oznacza konieczność przeprowadzenia wcześniejszych badań we wcześniejszych gałęziach rozwoju, by ostatecznie dotrzeć do najpotężniejszych rozwiązań.
Niezwykle ważnym aspektem gry jest szpiegostwo, a sumienne wykorzystywanie tego aspektu gry może nie tylko potencjalnie uchronić gracza przed kłopotami poprzez zdobycie wiedzy na wrogim terenie, ale również utrudniać działania wrogich szpiegów poprzez stosowanie kontrwywiadu na we własnym kraju. Szpiedzy mogą zbierać wszelkie informacje dotyczące przeciwników, przekazać do dowództwa lokalizację wrogich jednostek, sabotować produkcję surowców, itd. Należy pamiętać, że poza szpiegowaniem najbardziej zagrażających rywali, warto mieć również oko na wszelkich sąsiadów, którzy być może jeszcze nie są nastawienie do nas wrogo, ale w przyszłości mogą być dla nas zagrożeniem.
Na koniec, warto wspomnieć o zawartości premium, czyli wcześniej wspomnianemu złocie oraz abonamentowi Członka Naczelnego Dowództwa. Złoto stanowi podstawową jednostkę, która może być wykorzystana do skrócenia każdej z akcji. Im więcej złota poświęcimy, tym szybciej dana akcja zostanie ukończona. I tak, zamiast czekać kilka dni na ukończenie badania kluczowej technolgii - przy odpowiedniej opłacie, mozemy ją uzyskać w kilka sekund. Posiadanie tytułu Członka Naczelnego Dowództwa daje nam natomiast szereg całkiem przydatnych przywilejów, co absolutnie polecamy osobom, które planują spędzić przy grze więcej czasu. Otrzymamy przede wszystkim umiejętności niedostępne standardowym graczom, takie jak np. darmowe paczki ze złotem, kolejkowanie produkcji, zaawansowana kontrola ognia podczas bitwy i wiele innych, o których możecie przeczytać już w samej grze. Należy wiedzieć, że sporo złota dostajemy w grze za darmo, więc przy rozważnych korzystaniu z niego - z pewnością uzyskamy szybką przewagę na mapie gry.
Call of War to bardzo ciekawy tytuł z gatunku gier MMO. Jest to bardzo atrakcyjny tytuł dla fanów gier strategicznych, ze względu na poziom rozbudowania tego tytułu, który pomimo rozmachu - nie przytłacza. Dzięki systemowi tzw. globalnej gazety znajdującej się w grze, dokumentującej wszystkie wydarzenia i będącej naprawdę ciekawym dodatkiem, czyniącym świat bardziej żywym i personalnym. Dzięki gazecie, jesteśmy w stanie być na bierząco z wszelkimi wydarzeniami na każdym z frontów, czy prześledzić kto obecnie prowadzi w grze. Warto rozważyć zakup abonamentu premium (de facto jest dość tani), który zdecydowanie sprawi rozgrywkę dużo przyjemniejszą dla gracza planującego na dłużej zostać w świecie Call of War.
Oto kilka rad, które przydadzą ci się na początku:
- uważaj podczas samouczka. Gra ma stosunkowo proste zasady, ale doskonałe opanowanie podstawowych mechanizmów znacznie ułatwia rozgrywkę, więc czytaj wszystkie porady i korzystaj z porad swoich doradców,
- rozsądnie dysponuj otrzymanym złotem - czasem warto zachować go na ważniejsze rozbudowy, niż wydać we wczesnych etapach gry,
- jeśli posiadasz mniejszą ilość terenów - rozważ sojusz z jednym z sąsiadów, lepsze to niż otwarty konflikt czy walka w pojedynkę,
- nie lekceważ siły szpiegostwa, a w szczególności kontrwywiadu - wiedza o przeciwnikach, a także ich wiedza o Tobie będzie najbardziej kluczowym elementem rozgrywki,
- stosuj różne taktyki, poznaj wszystkie jednostki i eksperymentuj ze swoją armią, gdyż w grze nie ma jednej uniwersalnej taktyki, która pozwoli Ci pokonać każdego wroga,
- jeśli planujesz grać dłużej, rozważ zakup abonamentu premium. Nie jest drogi, a zdecydowanie pomoże Ci w rozgrywce.